„Świętymi bądźcie!” – XIV Dzień Papieski w Szkole Polskiej w Kowlu

Kowel_716 października Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu zorganizowało spotkanie pt. „XIV Dzień Papieski”. Zaproszono członków Towarzystwa, uczniów Szkoły Polskiej i wszystkich sympatyków szkoły i języka polskiego.

Tym razem wspominaliśmy naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Na wstępie posłuchaliśmy oryginalnej wypowiedzi z płyty CD, którą Papież wypowiedział 2 czerwca 1979 roku na placu Zwycięstwa (dziś jest to plac Piłsudskiego):
„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”

Potem nauczyciel przedstawił w kilku słowach jak przebiegało obchodzenie Dnia Papieskiego w Polsce. Mówił o zbieraniu funduszy dla młodzieży uzdolnionej z małych miejscowości, nagrodach Totus 2014 dla ludzi, którzy działają na rzecz człowieka w różnych dziedzinach, happeningach w różnych miastach, mszach świętych.

Nauczyciel przypomniał, dlaczego wspominamy Jana Pawła II. Mówił o tym jak On pomógł nam przejść z epoki komunistycznej do wolnej Polski. To dzięki niemu w tym roku możemy obchodzić 25 lat wolnej Rzeczpospolitej Polskiej. On uczył nas czym jest miłość człowieka. Rozmawiał z każdym bez względu na wyznanie, kolor skóry, narodowość. Uczył jak można dążyć do pokoju na świecie i prowadzić dialog między różnymi religiami, by wyznanie już nie stanowiło powodu dla wojny. Uczył nas gorącej wiary w Boga i w człowieka. Wspomniał swoim udziale w pielgrzymkach papieskich w Gnieźnie w 1979 i w Poznaniu w 1983 roku.

Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film obrazujący działalność Jana Pawła II podczas swego długiego pontyfikatu. Film opowiedział o najważniejszych wydarzeniach od wyboru 16.10.1978 do chwili śmierci 02.04.2005r.

Po filmie uczniowie przedstawili program poetycko – muzyczny, w którym recytowali wiersze, opowiadali o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Pawła II, a zespół muzyczny Kowel band zaśpiewał oczywiście ulubioną pieśń papieża „Barkę” oraz „List do Boga”, „Ty tylko mnie poprowadź”, „Sandały”, „Dotkinij Panie moich oczu” a na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Lolek” z refrenem „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”.

Pani Konsul Dorota Dmuchowska po występie wspominała o swoich spotkaniach z Ojcem Świętym, mówiła jak ważnym dla Polaków był Jego pontyfikat i podziękowała panu Wacławowi Herce – prezesowi Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu za przygotowanie uroczystości. Pan Wacław Herka dziękował wszystkim za przybycie i udział w spotkaniu.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.
Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Kowel_1 Kowel_2 Kowel_3 Kowel_4 Kowel_5 Kowel_6 Kowel_7

______________________________________________________________

logotypMSZ_A_kolorProjekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: