Ogłoszenia i komunikaty

Spotkanie stypendystów we Lwowie za nami

5 października 2019 r.  odbyło się coroczne spotkanie stypendystów „celowych” (Biesiada Polonistyczna), którzy w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” zaprezentowali swoje prace stypendialne. Wkrótce prace zostaną opracowane i znajdą się na tej stronie. Tegoroczne spotkanie odbyło się we Lwowie przy międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 15-lecia Katedry Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. Było – jak zawsze – naukowo, twórczo (mamy dużo pomysłów na rok 2020) i po prostu „fajnie”, bo się po prostu lubimy .  Już dziś zachęcam do zgłaszania się w roku przyszłym – zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku tematy prac stypendialnych będą dowolne – niech każdy młody naukowiec pochwali się swoimi badaniami nad szeroko rozumianą kulturą i językiem polskim (choć zawsze będziemy myśleć, jak to praktycznie wykorzystać w edukacji).

Przy okazji: Kończymy już program „Książka dla studenta”, zapraszamy za rok. Wciąż są do wzięcia stypendia studenckie dla studentów polonistyk z polskim pochodzeniem.

Najbliższa szansa na spotkanie i odebranie stypendiów we Lwowie, 17 X (zwracam koszty podróży).

Serdeczne pozdrowienia na dłuuuugie jesienne wieczory!

Jerzy Kowalewski

Projekt„Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja  przy wsparciu Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonia i Polakami za granicą

 

 

Kurs przygotowawczy do egzaminów certyfikatowych z jpjo w Krakowie

 

W dniach 14-24 lipca w Krakowie 18 polonistów ukraińskich z 9 ośrodków polonistycznych brało udział w kursie przygotowawczym do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Była to realizacja jednego z działań projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja  przy wsparciu Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonia i Polakami za granicą (2019). Jak co roku słuchacze kursu zgłębiali tajniki gramatyczne polszczyzny, uczyli się mówić i pisać  po polsku – 2 osoby na B2, 15 na C1 i jedna na C2. Niestety, w tym roku nie ma egzaminów na wakacjach, więc wszyscy zdawać będą egzamin aż w listopadzie, prawdopodobnie we Lwowie. Mają więc dużo czasu, by – zaopatrzeni w odpowiednie materiały – ćwiczyć dalej samodzielnie. Program jest przeznaczony dla pracowników naukowych polonistyk ukraińskich, studentów polonistyk i – od tego roku – też absolwentów; tych, którzy jeszcze egzaminu nie zdawali. Kolejna szansa – za rok!

Oczywiście zachęcamy wszystkich do zdawania egzaminu na własną rękę, wszelkie informacje na www.certyfikatpolski.pl 

 

 

 

Szanowni Państwo!

Miło mi poinformować, że Senat RP dofinansował w roku 2019 po raz piąty już nasz projekt „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”.

W tym roku uda nam się zachować większość dotychczasowych działań, a nawet wprowadzić jedno nowe: „Książka dla studenta”.

Już dziś zachęcam Państwa do śledzenia tej witryny i składanie wniosków:

W sprawie innych działań, skierowanych bezpośrednio do Katedr, będę się z Państwem kontaktował bezpośrednio.

Już dziś zapraszam Wszystkich Beneficjentów na spotkanie jesienią we Lwowie, w ramach kolejnej Biesiady Polonistycznej.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości  – proszę pisać, adres bez zmian: [email protected]

Serdecznie pozdrawiam!

Jerzy Kowalewski

koordynator Projektu



Projekt trwa!

Wizyty, stypendia, warsztaty!

Szanowni Państwo!

Nasz Projekt wchodzi w swój najgorętszy, jesienny czas. Trwają wizyty w kolejnych ośrodkach polonistycznych – wykupujemy publikacje i przekazujemy je do innych ośrodków (na zdjęciu wizyta we Lwowie: wykup lwowskich publikacji i przekazanie do Lwowa publikacji z Drohobycza). Trwają spotkania ze studentami w ośrodkach polonistycznych – poniżej spotkanie ze studentami na polonistyce lwowskiej.

 

Podpisywane są umowy stypendialne. W najbliższym czasie zapraszamy stypendystów po odbiór stypendiów: 4-6.10. – Łuck; 7.10. – Lwów; 8.10. – Ostróg, Żytomierz; 9.10. – Czerkasy; 10.10. – Kijów; 11.10. – Charków; 12.10. – Humań; 13.10. – Winnica; 14-15.10. – Odessa; 16.10. – Kamieniec Podolski; 17.10. – Drohobycz. W celu umówienia się na spotkanie, proszę pisać na adres: [email protected]

 

Zapraszamy też na warsztaty metodyczne:

9.10. – Czerkasy

11.10. – Charków

16.10. – Kamieniec Podolski

 


 

Szanowni Państwo!

Drodzy Stypendyści!

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji i warsztatach metodycznych w Berdiańsku w dniach 7-10 września.

Załączamy program

Tym samym projekt „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – 2018” wchodzi w nowy rok akademicki 2018/2019. Życzymy Państwu owocnego roku, satysfakcji i sukcesów w pracy polonistycznej.

W czasie konferencji w Berdiańsku będzie możliwość podpisania umów stypendialnych i odebrania stypendiów. Następna taka możliwość we wrześniu będzie we Lwowie.

Wciąż mamy jeszcze stypendia studenckie (dla studentów polonistyk ukraińskich polskiego pochodzenia) i doktoranckie (dla studentów – doktorantów na Ukrainie piszących prace związane z szeroko rozumianą polskością). Zachęcamy do skorzystania!


Stypendia

Szanowni Państwo!

Rozpoczynamy podpisywanie umów stypendialnych. Pierwsza możliwość: 30 VI w Drohobyczu. Jeśli ktoś ze stypendystów (poza stypendiami celowymi!) może wtedy przybyć do Drohobycza (lub po drodze: Sambor) – proszę o kontakt!

Wciąż można się zgłaszać na stypendia studenckie (dla studentów polonistyk ukraińskich z polskim pochodzeniem – niekoniecznie  z Kartą Polaka), doktoranckie (dla doktorantów piszących prace polonistyczne lub związane z kulturą polską na ukraińskich uczelniach), celowe (trzeba napisać pracę na temat badań nad językiem lub kulturą polską na Ukrainie).

Pozdrawiam wakacyjnie!

J. Kowalewski


A w Krakowie na Bydgoskiej…

… nie tylko pada deszcz… Trwa kurs przygotowawczy do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – 2018”. W tym roku w dwu grupach B2 i C1 do egzaminu przygotowuje się dziewiętnaścioro polonistów ukraińskich. Egzamin już pojutrze. Trzymajcie kciuki!


Stypendia!

Uprzejmie informujemy, że Komisja Fundacji „Wolność i Demokracja” w dniu 6 lipca 2018 roku rozpatrzyła wnioski stypendialne.
W najbliższych dniach  skontaktujemy się z każdym z Państwa i ustalimy terminy spotkań w celu podpisania umów.

Na tej stronie będą się też pojawiać informacje o kolejnych terminach spotkań na Ukrainie.

Pozostało jeszcze kilka wolnych stypendiów:

  • studenckie;
  • stypendia dla czynnych nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje na ukraińskich polonistykach;
  • stypendia celowe dla młodych naukowców;
  • stypendia doktoranckie;
  • stypendia stażowe dla naukowców.

Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Regulaminy i kwestionariusze:

  1. stypendia celowe dla młodych naukowców 
  2. stypendia doktoranckie
  3. stypendia studenckie 
  4. stypendia dla czynnych nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje na ukraińskich polonistykach
  5. stypendia stażowe dla naukowców

 


Konferencja w Kijowie!

Zachęcamy wszystkich uczestników programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” do udziału w kijowskiej konferencji. Szczególnie stypendystów, którzy jeszcze nie wykorzystali stypendium w roku akademickim 2017/18, a aplikując na rok przyszły są zobowiązani do złożenia sprawozdania. Zapraszamy!!!

Inauguracja sesji – 23 maja o godz. 09.30

Gmach Instytutu Filologii

(bulw. T. Szewczenki 14, Aula Instytutu, I piętro) 


UWAGA STYPENDIA

w ramach programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 3.”

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do skorzystania ze stypendiów w ramach programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 3.” Do pobrania regulaminy poszczególnych stypendiów i formularze zgłoszeniowe:

  1. stypendia celowe dla młodych naukowców 
  2. stypendia dla piszących podręczniki
  3. stypendia doktoranckie
  4. stypendia studenckie 
  5. stypendia dla czynnych nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje na ukraińskich polonistykach
  6. stypendia stażowe dla naukowców

Program już trwa. Na zdjęciu: spotkanie w Winnicy (16 maja) – zebranie formularzy na stypendia studenckie.

Formularze (skany lub wersje elektroniczne) prosimy wysłać na adres:

[email protected] do 30 czerwca 2018 roku.

Na początku lipca zostaną ogłoszone wyniki: komu przyznano stypendia. Od tej chwili będziemy umawiać się na podpisywanie umów – w różnych miejscach na Ukrainie lub w Krakowie. Przypominam, że stypendyści z tamtego roku przy podpisywaniu nowych umów składają krótkie sprawozdanie z wykorzystania stypendium w roku akademickim 2017/18, zgodnie z planem rozwoju. Jeśli ktoś jeszcze stypendium nie wykorzystał, warto pojechać na konferencje: 23/24 maja do Kijowa, od 1 czerwca do Drohobycza na Festiwal Schulzowski.

… a stypendyści realizują swoje plany. Poniżej obrona pracy doktorskiej p. Marii Zielińskiej w Kijowie, 15 maja. Obrona skuteczna! Gratulujemy!


Kurs przygotowujący i egzamin certyfikatowy dla polonistów ukraińskich

 

 

Szanowni Państwo!

 

W ramach programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 3” (2018) organizowany jest kurs przygotowujący i egzamin certyfikatowy dla polonistów ukraińskich.

 

Kurs i egzamin odbędzie się w Krakowie od 12 lipca: obejmuje 30 godzin zajęć. Planowane są dwie grupy: B2 i C1. Zapewniamy:

  • bezpłatne zajęcia,
  • bezpłatne zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych (możliwość pokoju 1-osobowego z dopłatą i wcześniejszego zakwaterowania lub późniejszego wykwaterowania,
  • bezpłatne wyżywienie,
  • zwrot kosztów dojazdu do Krakowa do 200 zł na osobę (na podstawie biletów do Krakowa i ksera biletów powrotnych),
  • pokrycie kosztów egzaminu.

 

Egzamin planowany jest po zakończeniu kursu – w Krakowie w dniach 21/22 lipca 2018 r.

 

Oferta skierowana jest w pierwszej kolejności do pracowników naukowych lub dydaktycznych ukraińskich polonistyk lub ośrodków polonistycznych, w przypadku wolnych miejsc – dla najlepszych absolwentów polonistyk ukraińskich (tych, którzy ukończyli polonistykę na Ukrainie w 2018 roku). Przewidziano 20 miejsc.

 

Regulamin:

 

  1. Program przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla osób polskiego pochodzenia, w pierwszej kolejności dla posiadających Kartę Polaka.
  2. Program przeznaczony jest tylko dla osób, które jeszcze nie mają egzaminu certyfikatowego z jpjo (na żadnym poziomie) i zdają ten egzamin po raz pierwszy.
  3. Osoby przyjęte do programu zobowiązują się do wzięcia udziału w całym programie i podejścia do egzaminu.
  4. Fundacja ma prawo wyboru kandydatów do projektu według ustalonych wewnętrznie kryteriów. O wzięciu udziału w programie nie decyduje kolejność zgłoszenia.
  5. Termin zgłoszenia: 1 VI 2018 r.
  6. Warunkiem wzięcia udziału w programach jest wypełnienie formularza i przesłanie go drogą elektroniczną na adres [email protected]
  7. Absolwentów polonistyk typują kierownicy polonistyk, wytypowani absolwenci wypełniają zgłoszenie samodzielnie.

Regulamin i formularz kursu certyfikatowego

 



NOWY PROJEKT – 2018

Szanowni Państwo!

Miło mi poinformować, że Senat RP przyznał środki finansowe na realizację po raz czwarty programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” w roku 2018.

W tym roku, poza dotychczasowymi działaniami, dwie „nowości”:

  • Stypendia dla piszących podręczniki.
  • Możliwość udziału w kursie przygotowawczym oraz egzaminie certyfikatowym z jpjo też dla najlepszych absolwentów (absolwentek J) polonistyk (które ukończyły studia w roku akademickim 2017/18). Oczywiście pierwszeństwo mają – tak jak było – pracownicy naukowi polonistyk i – ewentualnie – wiodących ośrodków polonistycznych (lektoratów). Kurs odbędzie się od 10 lipca w Krakowie, a egzamin w tym roku zaplanowany jest na 21/22 lipca 2018 roku, też – tym razem chyba bez przygód – w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bogatego programu stypendialnego dla osób polskiego pochodzenia:

  • Stypendia studenckie.
  • Stypendia doktoranckie.
  • Stypendia nauczycielskie – ścieżka podwyższenia kwalifikacji.
  • Stypendia stażowe dla naukowców.

W tym roku jest aż 10 stypendiów celowych dla młodych naukowców. W tym roku tematem konkursu są dowolne prace na temat „Język i kultura polska – stan badań na Ukrainie”. Mogą być to opisane efekty własnych badań lub przedstawienie stanu badań na danym terenie.

Wszystkich zainteresowanych stypendiami zapraszam do kontaktu – prześlę odpowiednie formularze zgłoszeniowe i regulaminy. Tak, jak w poprzednim roku jedna osoba otrzymuje jedno stypendium.

Będziemy też kontynuować prace nad bibliografią prac polonistycznych na Ukrainie. Pomogą nam… wszyscy stypendyści, którzy – niezależnie od swych stypendiów – przygotują uzupełnienia już opracowanej w latach poprzednich bibliografii.

Będzie kontynuowana pomoc finansowa dla polonistyk, warsztaty metodyczne (w tym roku Czerkasy, Charków i Kamieniec Podolski). Będzie możliwość konsultacji metodycznych we Lwowie (terminy będą podawane na bieżąco).

Mam nadzieję, że spotkamy się – jak co roku – na III już Biesiadzie Polonistycznej, jesienią.

 

Zapraszam do udziału!

Jerzy Kowalewski

[email protected]



Szanowni Państwo!

W efekcie naszych działań w roku 2016 i 2017 udało się przygotować zrąb bibliografii prac polonistycznych (językoznawczych i literaturoznawczych). Jest to jedynie początek: potrzeba przygotować prace z innych ośrodków polonistycznych na Ukrainie, uzupełnić prace badaczy już umieszczonych w bibliografii. Dlatego bardzo prosimy o uzupełnianie tej bibliografii: podawanie pozycji i autorów, których tu nie ma. Bibliografia w wersji elektronicznej znajduje się tu: BIBLIOGRAFIA. Państwa uzupełnienia zostaną naniesione na wersję elektroniczną.

Serdecznie pozdrawiam,
Jerzy Kowalewski
[email protected]



Zakończyła się II Biesiada Polonistyczna we Lwowie

W tym roku lwowska Biesiada poświęcona była podręcznikom do nauczania języka polskiego – tym najstarszym (XVIII wiek) i tym najnowszym – z roku 2017. Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywny udział. Szczególnie za pomysły na 4. edycję projektu. Już dziś zapraszamy na III Biesiadę – choć jeszcze nie wiemy dokąd i kiedy, wierzymy, że projekt, którego owoce mieliśmy okazję zobaczyć we Lwowie będzie kontynuowany w kolejnych latach.

W tym roku można jeszcze wziąć udział w ostatnich warsztatach metodycznych w Iwano-Frankiwsku (6 XI), grupa naszych stypendystów spróbuje swoich sił na egzaminie certyfikatowym z jpjo w Mikołajowie, Lublinie i Katowicach 18/19 XI (powodzenia!!!), mamy jeszcze jedno – ostatnie – stypendium dla studenta polonistyki ukraińskiej z polskim pochodzeniem.

Zapraszamy!

Jerzy Kowalewski



II Biesiada Polonistyczna we Lwowie

Szanowni Państwo!

Uczestnicy i Sympatycy projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”!

Powoli tegoroczna edycja Projektu zbliża się do końca. Miło będzie nam gościć Państwa na spotkaniu kończącym tę edycję, tradycyjnej już – bo organizowanej po raz drugi J – Biesiadzie Polonistycznej. Serdecznie zapraszamy do Lwowa, od 2 do 5 listopada. Tegoroczne spotkanie połączone będzie z sympozjum naukowym na temat podręczników – starych i nowych, wydanych w Polsce i na Ukrainie, ale też tych z I Rzeczpospolitej jeszcze, tych z austriackich czasów, rosyjskiego zaboru, wydanych w sowieckiej Marchlewszczyznie i in. Gościć nas będzie Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Lwowskiego oraz – jak zawsze gościnna – Katedra Filologii Polskiej LNU. Przewidziano szereg referatów, m.in. Prof. Anny Dąbrowskiej z Wrocławia, naukowców z uniwersytetów z Wrocławia, Torunia i Katowic; wystawy podręczników wydobytych z mroków piwnic lwowskich bibliotek; panel dyskusyjny, m.in. na temat dorobku naukowego polonistów ukraińskich (prezentacja bibliografii – efektu Projektu w roku 2016); prezentację nowości wydawniczych, m.in. poradnika metodycznego dla studentów ukraińskich polonistyk i nauczycieli polszczyzny na Ukrainie; prezentację prac stypendystów Projektu edycji III (2017) połączone z wręczeniem stypendiów. Gwarantujemy zwrot kosztów podróży, bezpłatny udział w Biesiadzie i imprezach towarzyszących oraz zakwaterowanie w hotelu LNU (ul. Hercena). Uwaga! Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane proszę o kontakt:

[email protected]

Wciąż mamy jeszcze stypendia dla studentów polonistyki mających polskie pochodzenie!

Podczas II Biesiady Polonistycznej będzie też możliwość odebrania stypendiów studenckich.

Program Biesiady do pobrania



Za nami warsztaty w Drohobyczu, Łucku, Lwowie i Kijowie

Serdecznie zapraszamy na ostatnią edycję w tym roku: do Iwano-Frankiwska, 6 XI, Narodowy Uniwersytet Przykarpacki im. W. Stefanyka.

Warsztaty cieszyły się dużą popularnością – wypisaliśmy już ponad 200 dyplomów uczestników – a to przecież nie koniec.

Wciąż trwa program stypendialny – mamy jeszcze ostatnie stypendium dla studentów polonistyki ukraińskiej posiadających Kartę Polaka. Przed nami II Biesiada Polonistyczna – 2-5 XI we Lwowie (szczegółowe informacje wkrótce), na którą serdecznie zapraszamy; dotyczyć będzie podręczników do nauki języka polskiego: tych starych i nowych, z Polski i powstałych na Ukrainie. Dla pierwszych 20 uczestników gwarantujemy noclegi! Przed nami też egzamin certyfikatowy z jpjo, który będą zdawać uczestnicy kursu przygotowawczego, który odbył się w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia.

Przed nami też czas pisania nowych projektów: wszystkich, którzy mają pomysły na przyszły rok, proszę o podzielenie się nimi J.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Jerzy Kowalewski

[email protected]

Tel. na Ukrainie: +380964711309



Pierwsze warsztaty „Jak uczyć Polski i polskiego na Ukrainie” już za nami

Zakończyły się pierwsze z cyklu 5 warsztatów „Jak uczyć Polski i polskiego na Ukrainie” przeznaczonych dla studentów polonistyk ukraińskich i nauczycieli języka polskiego na Ukrainie realizowanych w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”.

W drohobyckich warsztatach (21/22 IX) zorganizowanych wraz z Uniwersytetem Pedagogicznym wzięło udział 76 uczestników: studentów polonistyk dziennych i polonistycznych studiów podyplomowych oraz nauczycieli z Drohobycza i okolic, m.in. liczna grupa z Truskawca. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie i aktywny udział oraz wytrwałość – szczególnie w piątkowy wieczór J. Dziękujemy też wszystkim, którzy pomogli przy organizacji warsztatów, szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Profesor Wiery Meniok, dyrektora Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. I. Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. I. Franki w Drohobyczu, które jest bezpośrednim partnerem Projektu ze strony drohobyckiego uniwersytetu.

Zapraszamy na kolejne warsztaty:

4 X, Łuck, godzina 15.00, łucki uniwersytet, ul. Wynnyczenki 30a;

5 X, Lwów, godzina 15.00, lwowski uniwersytet, ul. Uniwersytecka 1;

7 X, Kijów, godzina 10.30 (rejestracja od 9.30), kijowski uniwersytet; ul. Szewczenki 14, aula na 1. piętrze.

Podczas warsztatów istnieje możliwość realizacji programu stypendialnego. Wciąż mamy kilka stypendiów dla studentów polonistyk na Ukrainie posiadających Kartę Polaka.

Pozdrawiamy serdecznie, do zobaczenia!

Jerzy Kowalewski
[email protected]



Szanowni Studenci Polonistyk na Ukrainie i Nauczyciele Języka Polskiego!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty metodyczne! Terminy najbliższych warsztatów:

21/22 IX – Drohobycz; 4 X – Łuck, 5 X – Lwów, 7 X – Kijów. W czasie warsztatów będzie można zrealizować umowy stypendialne (wciąż jeszcze są stypendia dla studentów polonistyki na Ukrainie, też dla zaczynających studia w 2017 roku). Wszystkich chętnych proszę o kontakt.

[email protected]



Szanowni Państwo!

Miło mi napisać do Państwa już w nowym roku akademickim 2017/2018. Nasz program „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” trwa.  Już we wrześniu rozpoczynamy cykl warsztatów metodycznych dla studentów polonistyk i nauczycieli języka polskiego. Na pierwsze warsztaty zapraszamy do Drohobycza w dniach 21-22 września:

Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne Uniwersytetu w Drohobyczu zaprasza na Kurs metodyczny nauczania języka polskiego

w dniach 21 – 22 września 2017 roku

 

21.09.: 9:00 – 13:30 (pok. 32, ul. Iwana Franki 24) – dla Studiów Podyplomowych

14:30 – 17:30 (pok. 66, ul. Szewczenki 24) – dla studentów polonistów

 

22.09.: 9:00 – 13:30 (pok. 32, ul. Iwana Franki 24) – dla Studiów Podyplomowych

14:30 – 17:30 (pok. 66, ul. Szewczenki 24) – dla studentów polonistów

18:00 – 19:30 – Panel dyskusyjny. Zakończenie kursu. Zwiedzanie Muzeum Izby Pamięci Brunona Schulza

W czasie warsztatów będzie możliwość podpisania umów stypendialnych i odebrania przyznanych stypendiów. Zainteresowanych stypendystów proszę o kontakt. Następne warsztaty już na początku października we Lwowie, Kijowie, Łucku i Iwano-Frankiwsku.

Do zobaczenia w Drohobyczu!



Ostatnie miejsca na stypendia dla studentów polonistyk na Ukrainie

Trwa realizacja programu stypendialnego w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”. Na zdjęciu spotkanie ze stypendystami w Łucku (5 sierpnia). W ramach Projektu przyznano stypendia dla młodych naukowców polskiego pochodzenia oraz dla opiekunów naukowych. Są jeszcze dostępne stypendia dla studentów polonistyk na Ukrainie – też tych rozpoczynających studia polonistyczne w roku akademickim 2017/18. Wszystkie stypendia będą sukcesywnie wypłacane podczas wizyt koordynatora Projektu na Ukrainie – o terminach wizyt stypendyści zostaną poinformowani. Najbliższe wizyty we wrześniu.

W ramach tegorocznej edycji Projektu zrealizowano już kurs przygotowawczy do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (lipiec, Kraków – egzamin odbędzie się w listopadzie w Mikołajowie i Stryju), opracowano mapę potrzeb poszczególnych ośrodków, przekazano pomoc materialną na remonty, zakup sprzętu i dofinansowanie publikacji sześciu katedrom języka polskiego (Lwów, Kijów, Odessa, Łuck, Czerkasy, Drohobycz), doposażono pracownie polonistyczne w biblioteczki metodyczne w czterech ośrodkach – w dwu kijowskich, winnickim i czerkaskim. Od września rozpoczną się kursy metodyczne dla studentów polonistyk i nauczycieli z rejonu danej polonistyki w pięciu ośrodkach: we Lwowie, Kijowie, Drohobyczu, Łucku i Iwano-Frankiwsku. Już dziś zapraszamy na II Biesiadę Polonistyczną, która odbędzie się 3-4 listopada we Lwowie – tematem tegorocznego spotkania będą podręczniki do nauczania języka polskiego – te bardzo już sędziwe i te najnowsze. Szczegóły, oficjalne zaproszenie i przyjmowanie zgłoszeń we wrześniu.

Dołączam wciąż wakacyjne pozdrowienia znad Wisły,

Jerzy Kowalewski

koordynator Projektu

[email protected]

Ostatnie miejsca na kurs przygotowawczy do egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego jako obcego

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że jest jeszcze możliwość uczestnictwa w kursie przygotowawczym do egzaminów certyfikatowych z jpjo w Krakowie (23 VII – 2 VIII). Kurs i egzamin jest przeznaczony dla pracowników naukowych ukraińskich polonistyk.

Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem: kowalewskijerzy@wp



Dodatkowy nabór kandydatów do programu stypendialnego

Fundacja Wolność i Demokracja ogłasza dodatkowy nabór kandydatów do programu stypendialnego w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja”.

Ogłaszamy dodatkowy nabór na:

Zapraszamy serdeczne osoby, które nie są stypendystami innych programów stypendialnych w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2017 roku.

Szczegółowe informacje o naborze do programu zamieszczane są na naszej stronie.


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
w 2017 roku