Obchody 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wieczór poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

cherson_buczynski_maly19 października Chersońskie Obwodowe Polskie Stowarzyszenie „Polonia” razem z sobotnio-niedzielną szkołą zorganizowały spotkanie poświęcone 70 rocznicy wybuchu i upadku powstania warszawskiego i poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zaproszono członków Stowarzyszenia, uczniów sobotnio-niedzielnej szkoły, uczniów szkoły nr 11 i studentów Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego.

Spotkaniu towarzyszył interesujący wykład wygłoszony przez wolontariusza pani Barbarę Włodarczyk. Pomagała jej nauczycielka języka polskiego Anna Grek.

cherson_buczynski_2

Uczniowie opowiadali takie wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jak: „Prymityw”, „Co dzień kupuję bilet”, „Znów wędrujemy ciepłym krajem”, wiersze o ojczyźnie („Prolog”, „Ojczyzna II”).

Pod koniec uroczystości młodzież wysłuchała także piosenek powstańczych, które na trwałe zapisały się w pamięci Polaków – „Marsz Mokotowa”, „O Barbaro” i obejrzeli bardzo krótki film o małżeństwie zawartym w czasie powstania.

Uczniowie włączając się w obchody 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego poznali najważniejsze informacje dotyczące najkrwawszej bitwy w historii Polski. Zapoznali się także z twórczością i poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

Nauczycielka języka polskiego
Anna Grek

Szkoła sobotnio-niedzielna przy Chersońskim Obwodowym Polskim Stowarzyszeniu „Polonia” jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

CHersoń_BUczynski

cherson_buczynski_3_______________________________________________________

MSZ_1_1

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: