Żytomierski „Związek Szlachty Polskiej” odwiedza Berdyczów
Członkowie Żytomierskiej Obwodowej Młodzieżowej Publicznej Organizacji „Związek Szlachty Polskiej” z rodzinami w lipcu b.r. odwiedzili zabytkowe miejsca w Berdyczowie.
Zwiedzanie rozpoczęli od Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. „Historia świątyni rozpoczęła się 2 marca1634 roku, kiedy to biskup Kijowski Andrzej Szołdrski położył kamień węgielny pod budowę kościoła, – opowiadała przewodniczka Irena Rozwadowska o założeniu Berdyczowa i powstaniu Sanktuarium. – Pierwszym proboszczem był ojciec Rafał. W czasie budowy kościoła wykorzystano część murów i pomieszczeń dawnego zamku, którego założycielem i posiadaczem był jeden z przedstawicieli rodziny Tyszkiewiczów – Bazyli Tyszkiewicz”. Obecnie Sanktuarium opiekują się bracia Karmelici Bosi. Na szczególną uwagę zasługuje jednak cudowny obraz Matki Bożej Berdyczowskiej, znajdujący się w górnym kościele. Każdego roku w dniu 16 lipca z okazji rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej do jej stóp przychodzą tysiące pielgrzymów z całej Ukrainy i zagranicy, aby pokłonić się i pomodlić. Uroczysta Msza święta z ich udziałem odbywa się w najbliższą niedzielę po 16 lipca.
W XIX w. Berdyczów był największym centrum żydowskim na Ukrainie i jednym z największych w Europie. Na terenie zespołu klasztornego jest monument upamiętniający zbrodnię hitlerowską na mieszkańcach Berdyczowa w latach 1941-1943.
W czasie wycieczki żytomierzanie odwiedzili również parafialny kościół p. w. Św. Barbary, w którym 14 marca 1850 marca znany francuski pisarz Honoriusz Balzak wziął ślub z dziedziczką Wierzchowni Eweliną Hańską. Wydarzenie to od roku 1966 upamiętnia tablica na murach kościoła. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wiele o tragicznych, a jednocześnie interesujących chwilach z historii Berdyczowa.
Alina Dembicka