„WITAJ MAJ, PIĘKNY MAJ…” Święto Narodowe w Odessie

Odessa_3M_317 maja 2015 roku w Pałacu Studenta w Odessie odbył się koncert z okazji Święta Narodowego 3 Maja zorganizowany przez Odeski Oddział Związku Polaków na Ukrainie im. A. Mickiewicza i przy wsparciu Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie.

Odessa_3M_4Odessa_3M_1 Odessa_3M_5 Odessa_3M_6Celem przygotowanej imprezy było przybliżenie widzom wydarzeń sprzed 224 lat i wyjaśnienie dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 jest tak ważnym świętem dla Polaków.

Koncert miał formę lekcji, podczas której w role nauczycieli wcieliła się młodzież należąca do stowarzyszenia, a także postacie historyczne: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski i mieszkańcy Warszawy. Lekcja historii została uświetniona przez występy pianistów: Anastazję Mular i Witalija Łużnego.

Widzowie mieli okazję zobaczyć tradycyjny polski taniec „Trojak” w wykonaniu teatru tańca „Tempo” i posłuchać piosenek dziecięcego chóru, którego kierowniczką jest Lolita Kirilenko. Chór „Polskie Kwiaty” pod kierownictwem Swietłany Samojlenko wzbogacił koncert pieśniami patriotycznymi, a Natalia Płochotnik zaśpiewała znaną piosenkę Anny German „Tańczące Eurydyki”.

Dodatkową atrakcją był pierwszy występ grupy „Nie spoczniemy”, która przypomniała nam dawne przeboje „Kolorowe jarmarki” i „Nie spoczniemy”.

Po koncercie, konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej pan Dariusz Szewczyk wraz z prezesem honorowym Odeskiego Oddziału Związku Polaków w Odessie Panem Tadeuszem Załuckim, podziękowali uczestnikom koncertu i wręczyli kwiaty.

Odessa_3M_2

Agnieszka Kotuła
Zdjęcia: Małgorzata Płochotnik

Szkoła sobotnio-niedzielna przy Oddziale Związku Polaków im. Adama Mickiewicza w Odessie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: