W KIJOWIE odbyło się II OGÓLNOUKRAIŃSKIE DYKTANDO Z JĘZYKA POLSKIEGO

Kijow_DJP_223 maja 2015 roku przy katedrze filologii Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego odbyło się II Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego pod tytułem „Ja piszę, Ty piszesz, my piszemy… po polsku”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja w współpracy z Centrum Polskim i Katedrą polonistyki przy Instytucie Filologii.

Kijow_DJP_10 Kijow_DJP_17 Kijow_DJP_4 Kijow_DJP_15 Kijow_DJP_20 Kijow_DJP_18 Kijow_DJP_10 Kijow_DJP_22 Kijow_DJP_23Dyktando odbyło się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”, który jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

Konkurs w Ukrainie odbył się po raz drugi. Dyktando pisali jednocześnie w 10 miastach Ukrainy: Kijowie, Lwowie, Winnicy, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Charkowie, Czerniowcach i Kirowogradzie.

Do Kijowa, aby wypróbować własne siły, przyjechało 97 osób. Najwięcej uczestników przybyło od organizacji „Dom Polski” – 48 osób. Od Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Rodzina” z m. Browary przyjechało 20 uczestników. 5 uczestników było ze Szkoły Ogólnokształcącej nr 5 z Browarów i 5 od Sojuszu Polaków Ukrainy. Z Uniwersytetu Kijowskiego wzięli udział 16 studentów. Od Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP, który znajduje się na terenie Szkoły Ogólnokształcącej nr 58, została delegowana 1 osoba, jednak na ile to był trafny wybór: Tymofij Łysowyczenko został I Wice-mistrzem języka polskiego.

Każdy z uczestników otrzymał specjalne kartki z logotypem Dyktanda i pamiątkowe długopisy, ale przede wszystkim, bezcenne doświadczenie uczestnictwa w konkursie.

Tekst Dyktanda czytał prof. katedry polonistyki, dr nauk humanitarnych Artur Bracki.

Członkami jury byli profesorowie katedry polonistyki Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego. Dyrektorem jury był prof. katedry polonistyki, dr filologii Pani Tetiana Czernysz; zastępca dyrektora jury – prof. katedry polonistyki, członek-korespondent NAN Ukrainy Rostysław Radiszewski; pozostali członkowie jury – docent katedry polonistyki, dr nauk filologicznych M. Bracka, docent katedry polonistyki, kandydat nauk filologicznych T. Chajder, docent katedry polonistyki, kandydat nauk filologicznych N. Demianenko.

Nagrodę główną zdobyła Anna Petruk, studentka I roku polonistyki Instytutu Filologii. Jako nagrodę dostała tablet, ciekawą książkę o Polsce i wyjazd do Warszawy latem 2015 r.

Wice-mistrzem został Tymofij Łysowyczenko, uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP w Ukrainie. On także dostał tablet, książkę i zaproszenie do Warszawy.

Miejsce Drugiego Wice-mistrza zajął Arkadij Makłakow, który jest studentem informatyki, I rok Państwowego Technicznego Uniwersytetu Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny”. Języka polskiego Arkadij uczy się w „Domu Polskim”.

Nagrodę dostała także najstarsza uczestniczka Dyktanda Pani Nina Aleksiejewa (68 lat). Najmłodszą osobą która przystąpiła do Dyktanda byłą Sofja Popławśka (12 lat). Pani Nina i Pani Sofja są członkami Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Rodzina” z m. Browary.

Kijow_DJP_1 Kijow_DJP_3 Kijow_DJP_5 Kijow_DJP_7 Kijow_DJP_8 Kijow_DJP_14 Kijow_DJP_12 Kijow_DJP_13 Kijow_DJP_19 Kijow_DJP_21 Kijow_DJP_9 Kijow_DJP_11Kiow_DJP_24


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: