DYKTANDO w CHMIELNICKIM: „Prawdziwe Święto Języka Polskiego w mieście nad Bugiem”

Chmielnicki_IIDJP_223 maja 2015 roku, w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Pedagogiczno – Humanistycznego odbyło się II Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego.

Chmielnicki_II Dyktando_8Chmielnicki_II Dyktando_9 Chmielnicki_II Dyktando_7 Chmielnicki_II Dyktando_10 Chmielnicki_II Dyktando_5 Chmielnicki_II Dyktando_11 (2)Na sprawdzian znajomości języka polskiego do Chmielnickiego, który był zorganizowany i zrealizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach międzynarodowego projektu „Biało-czerwone ABC – program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, a także 95 rocznicy zawarcia układu sojuszniczego między Rzeczpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową.

Na Dyktando przybyło 235 uczestników z Chmielnickiego, Szepetówki, Sławuty, Połonnego, Latyczowa, Szarowieczki oraz innych miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:30 od odczytania powitalnego słowa prezesa Fundacji Wolność i Demokracja, Pana Michała Dworczyka.

Następnie przemówienie wygłosili: Prezes Chmielnickiego Oddziału Zjednoczenia Nauczycieli Polskich Ukrainy, Pani Julia Sierkowa oraz dziekan Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, Pani Ludmiła Stanisławowa.

Po przedstawieniu 12-osobowej Komisji, sprawdzającej dyktanda, wszystkich uczestników przedsięwzięcia podzielono na dwie grupy i przeprowadzono do dwóch dużych sal wykładowych. Dyktanda odczytali Pani Julia Sierkowa oraz Pani Irena Saszko.

Po napisaniu dyktanda, nauczyciele przystąpili do żmudnego sprawdzania prac.

Wyjątkowo radosnym okazał się moment nagradzania laureatów, gdyż został nagrodzony zarówno najmłodszy uczestnik, jak też najstarszy. Podobnie byli też odznaczeni mistrzowie języka polskiego w nominacji I, II i III miejsce w różnych kategoriach wiekowych.

Na zakończenie należy dodać, iż organizatorzy oraz uczestnicy Dyktanda składają serdeczne podziękowania Rodakom z Polski, którzy byli inicjatorami oraz sponsorami prawdziwego Święta Języka Polskiego w mieście nad Bugiem.

Chmielnicki_II Dyktando_3

Chmielnicki_II Dyktando_12

 Julia Sierkowa,
Irena Saszko


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: