„Spotkanie z Papieżem” w Sławucie

Slawuta_SP_1W niedzielę, 31 maja 2015 r., w budynku Związku Polaków Ukrainy w Sławucie odbył się wieczór tematyczny pt. „2015 – rok świętego Jana Pawła II”.

Slawuta_SP_2Slawuta_SP_5 Slawuta_SP_4 Slawuta_SP_6 Slawuta_SP_7 Slawuta_SP_8Spotkanie o wielkim – świętym – Polaku, papieżu Janie Pawle II przygotowała i prowadziła Pani Julia Opanasiuk – członek zarządu ZPU w Sławucie.

Okazją do spotkania było ważne wydarzenie – rok 2015 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem świętego Jana Pawła II. W kwietniu 2015 roku obchodzono 10 rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji, a w maju obchodzono 95.   rocznicę  urodzin Papieża-Polaka.

W uroczystości uczestniczyli dzieci, młodzież i członkowie ZPU w Sławucie – Alina Tomczakowska, Aleksandra Mogyrczuk, Artem Bondar, Włodzimierz  Opanasiuk, Karolina Kowalczuk, Kinga Bondar, Julia Mogyrczuk, Karolina Opanasiuk, Ulia Stińska, Wiktoria Andruszczyszyn, Katarzyna Czernecka, Irena Mogyrczuk, Helena Bondar. Przygotowane dekoracje wspaniale upiększali  klimat uroczystosci.

Program ku czci Wielkiego Polaka został uświetniony poprzez wykorzystanie multimedialnej prezentacji  «Droga do świętości». Także, podczas programu, była zagrana scenka «Goral i Wojtyła», a całość przeplatała się czytaniem ciekawostek z życia Karola Wojtyły.

Apel był przepełniony wierszami i piosenkami, miedzy innymi zabrzmiały «Góralu czy ci nie żal», «Abba Ojcze». Poprzez śpiew piosenki «Kochamy Cie» było widać jak dzieci i młodzież szczerze wyrażali swoją miłość i wdzięczność do Ojca świętego. Także podczas wieczoru widzowie musieli zdobyć odpowiedzi  na   pytania  z życiorysu  św. Jana Pawła II.

Pod koniec spotkania ponownie zabrzmiały słowa Papieża kierowane do młodych Polaków, oraz słowa o Ojczyźnie. Wspólne zaśpiewaliśmy «Barkę». Ta piosenka, tak bliska sercu św. Jana Pawła II, wzbudziła wzruszenie wśród publiczności. Uczestnicy uroczystości pokazali, ze mimo, iż minęło 10 lat od dnia śmierci tego wielkiego człowieka, to pamieć o nim żyje nadal w naszych myślach i sercach.

Po skończonym występie od widzów zabrzmiały wielkie brawa. Wieczór pamięci zakończył się słodkim poczęstunkiem.

Julia Opanasiuk

Punkt nauczania przy Związku Polaków Ukrainy w Sławucie jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: