Winnicka szkoła „Aist” i jej Goście

Winnica_211 listopada br. w ramach uroczystości niepodległościowych w Winnicy wizytę w miejscowej szkole „Aist” złożyła małżonka Ambasadora RP na Ukrainie Pani Hanna Litwin.

Ważnych gości na Kresach południowo-wschodnich zawsze witają chlebem i solą. Świeżo upieczony „korowaj”, którym powitano Panią Ambasadorową Hannę Litwin w asyście konsula D. Ciarcińskiego, był jeszcze gorący, kiedy wręczały go dzieci – uczniowie szkoły „Aist”. Oprócz korowaju, dostojnego gościa powitano także polską piosenką patriotyczną, wykonaną przez zespół artystyczny „Kresowiaczki”, działający przy SP „Kresowiacy”.

Po uroczystej chwili powitania, dyrektor szkoły Igor Kaźmiruk oprowadził Panią Ambasadorową po placówce, prezentując salę muzyki, przedszkole, gdzie zamontowano system ogrzewania wody przy pomocy energii słońca, „sad zimowy” oraz liczne rękodzieła młodzieży szkolnej, dekorujące ściany korytarzy, łączących klasy i piętra.

Po tym dzieci ponownie powitały p. Hannę Litwin wokalno-instrumentalną kompozycją „Bal na łące”, uwieńczoną pięknym walcem. Piękne wzruszające wiersze polskich poetów przeczytały dwie wychowanki szkoły „Aist” Maria Oszowska oraz Lena Radomyrska. Kolejną polską piosenką patriotyczną była „Oka,” wykonaną przez zespół „Kresowiaczki”.

Następnie prezes SP „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki przedstawił krótko gościom historię szkoły polskiej, funkcjonującej od 2011 roku i naliczającej w listopadzie br. blisko 100 uczniów w wieku od 7 do 60 lat.

Po krótkiej ale podniosłej uroczystości słowo do kadry nauczycielskiej szkoły polskiej oraz dyrektora szkoły „Aist” Igora Kaźmiruka skierowała p. Hanna Litwin. Podziękowała za krzewienie kultury polskiej na Ukrainie, nie tylko wśród miejscowych Polaków ale także i innych mieszkańców Ukrainy. Wszystkim organizatorom zostały wręczone upominki a dzieci dostały koszyk pełen cukierków, którymi z zadowoleniem się delektowały.

Prezes SP „Kresowiacy” i dyrekcja szkoły „Aist” również podziękowali Pani Ambasadorowej za znalezienie czasu i przybycie do małego centrum polskości, którym od kilku lat jest szkoła „Aist” oraz polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy SP „Kresowiacy” im. Rodziny Grocholskich w partnerstwie z warszawską Fundacją „Wolność i Demokracja” oraz Konsulatem Generalnym RP w Winnicy.

Więcej informacji na stronie źródłowej: www.wizyt.net

Szkoła Sobotnio-Niedzielną przy SP „Kresowiacy” w Winnicy jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.
Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Winnica_3

Winnica_7

Winnica_4

Winnica_5Winnica_1Winnica_8


logotypMSZ_A_kolor

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: