Dzieci z Żytomierza obchodzą Święto Niepodległości

11 listopada uczniowie Szkoły wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej przygotowali specjalną lekcję z okazji Święta Niepodległości Polski.

Zytomierz_DN_1Zytomierz_DN_2Zytomierz_DN_3Dla każdego Polaka 11 listopada to ważna data — symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.

Druga klasa Szkoły była napełniona dziećmi ubranymi w biało-czerwoną odzież. Dzieci, po odsłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego, uczyły się wierszy patriotycznych oraz każde dziecko opowiadało wiersz «Kto ty jesteś?», dzięki czemu mogli się przyjrzeć różnym obliczom patriotyzmu i zastanowić się co to znacZytomierz_SN_1Zytomierz_SN_2zy być patriotą nie tylko „od święta”. Dzieci bardzo ucieszyło to, że ten ktZytomierz_SN_3o jest miły dla innych, sadzi drzewa, sprząta po swoim psie, kasuje bilet w autobusie i rozmawia z babcią gwarą – ten jest prawdziwym patriotą.

Później, wszyscy własnoręcznie zrobili znaczki patriotyczne – biały orzeł na czerwonym tle – i przypięli ich na swoje szkolne mundury. Dzieci byli bardzo dumni z tego że noszą na sobie ten znak małego Polaka.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż dzieci podeszły bardzo entuzjastycznie do lekcji, zadawały wiele pytań, a pieśni patriotycznych nauczyły się błyskawicznie – wręcz one ich porwały. Najbardziej spodobała się pieśń «Jesteśmy Polką i Polakiem».

«Na koniec naszego patriotycznego spotkania zachęcam wszystkich rodziców razem z dziećmi do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Niepodległości Polski w Żytomierzu, zorganizowanych przez naszą organizację — ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej. Również zachęcam do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w swoich domach» — ze słowami zachęty zwróciła się do wszystkich obecnych pani Anna,  nauczycielka języka polskiego.

W pierwszej klasie Szkoły wiedzy o Polsce dzieci po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Razem z nauczycielką wycinali z papieru białego i czerwonego dłonie, a potem zrobili jedną biało czerwoną flagę, co oznaczała jedność małych Polaków w Żytomierzu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pocztówki patriotyczne.

Dzięki tak wspaniałym inicjatywom można mieć nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej młodych uczestników na podobnych obchodach, którzy będą świętować z potrzeby serca. Wierzymy, że te lekcje dzieci zapamiętają na całe życie, a zdobytą wiedzę dzielić się będą w swoich domach.

Nauczycielka języka polskiego
Anna Denysewicz

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Zytomierz_SN_4 Zytomierz_DN_4


logotypMSZ_A_kolorProjekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: