WINNICA: Ja piszę, Ty piszesz, ponad 2000 osób pisze Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie!

Winnica_DJP_16Jak zainteresować młodzież nauką języka polskiego? Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie wesołych imprez i festynów, połączonych ze sprawdzianem wiedzy. Takim świętem polskości i języka polskiego już po raz drugi stało się Ogólnoukraińskie Dyktando z języka polskiego, przeprowadzone w dziesięciu większych miastach Ukrainy.

Winnica_DJP_2Winnica_DJP_8 Winnica_DJP_9 Winnica_DJP_10 Winnica_DJP_11 Winnica_DJP_12 Winnica_DJP_13 Winnica_DJP_14Winnica_DJP_18Winnica_DJP_22 Winnica_DJP_23W Dniepropietrowsku, Żytomierzu, Winnicy, Charkowie, Odessie, Żytomierzu, Chmielnickim i innych miejscowościach, gdzie istnieją duże skupiska osób polskiego pochodzenia, ponad 2000 osób zasiadło z długopisem i kartką papieru by sprawdzić poziom swojej znajomości języka polskiego.

Majowe Dyktando było poświęcone 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 r. i tekst dyktanda w całości był zadedykowany temu ważnemu porozumieniu w stosunkach polsko-ukraińskich, które kreowały Marszałek Józef Piłsudski oraz Naczelny Ataman Symon Petlura.

W stolicy Podola – Winnicy – do wzięcia udziału w dyktandzie zgłosiło się ponad 210 osób, w tym – młodzież ze Żmerynki, Kalinówki, Szarogrodu, Koziatynia i innych miasteczek z obwodu winnickiego. 23 maja już od 10:00 trzy woluntariuszki mozolnie rejestrowały uczestników, którzy od razu otrzymywali kartki z logiem dyktanda, długopis oraz biało-czerwoną kokardkę.

Oficjalna część imprezy rozpoczęła się pół godziny przez początkiem testu. W prezydium zasiadka komisja sędziowska na czele z Walerym Istoszynem (Świetlica Polska). Honorowy gość – konsul KG RP w Winnicy Krzysztof Rosiński – pochwalił liczne zgromadzonych uczestników za to, że nie bali się podjąć dość trudnego wyzwania, a Ewelina Mazur i chór „Srebrne Głosy”, działający przy Winnickim Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków (prezes Alicja Ratyńska) wykonali kilka pięknych polskich piosenek.

Do czytania tekstu Dyktanda zabrała się Maria Kozyrska – jedna z głównych organizatorek przedsięwzięcia. Po ponad 30 minutach zmęczeni ale zadowoleni uczestnicy oddali kartki woluntariuszom i wyszli na korytarz Uniwersytetu Technicznego, rektorat którego gościnnie udzielił sali, by podzielić się emocjami z pisania dyktanda.

Siedmioro członków komisji szybko poradzili sobie ze sprawdzaniem prac i już po 45 minutach starsza i młodsza młodzież wróciła na salę by poznać rezultaty sprawdzania prac.

Tradycyjnie nagrody przyznano w kilku kategoriach – „Najmłodszy” i „Najstarszy” uczestnik, I, II i III Wice-mistrz języka polskiego i oczywiście – Mistrz języka polskiego, którym został 17-letni Ostap Baraniak. Gratulujemy również Sergiuszowi Ilczukowi, Annie Tymczyszynej, Innie Sandiuk, Ulianie Baraniak, Julii Sawczenko, Jarosławowi Masłowu, Ewelinie Mazur i wszystkim innym uczestnikom święta połączonego ze sprawdzianem wiedzy.

Zwycięzcy w Winnicy, zarówno, jak i w innych miejscowościach otrzymali wspaniałe nagrody w postaci książek, tabletów i odtwarzaczy mp3. Wszyscy inni też wrócili do domu zadowoleni bowiem każdy na pocieszenie dostał dyplom uczestnika oraz wspaniały notes z logiem II Ogólnoukraińskiego Dyktanda z języka polskiego.

Warto zaznaczyć, że w Winnicy do pisania dyktanda przystąpiła także 30-osobowa grupa studentów z Donieckiego Uniwersytetu Narodowego, który po okupacji Donbasu został ewakuowany do Winnicy. Podczas śpiewania hymnów Polski oraz Ukrainy na ich twarzach widać było jednocześnie smutek i dumę za swoją ojczyznę. Patriotyczny nastrój podczas przedsięwzięcia podkreślał także tekst dyktanda, który raz po raz przypominał o zagrożeniu, które niesie wschodni sąsiad Ukrainy – Rosja.

Organizatorem II Edycji Ogólnoukraińskiego Dyktanda była warszawska Fundacja Wolność i Demokracja. W Winnicy sprawdzian wiedzy z języka polskiego współorganizowali Stowarzyszenie „Kresowiacy” (prezes Jerzy Wójcicki) i „Polonia” (prezes Maria Kozyrska) przy współpracy z Uniwersytetem Technicznym.

Najmłodszy uczestnik winnickiego Dyktanda miał 10 lat, najstarszy – ponad 70.

Winnica_DJP_24

Źródło: www.wizyt.net


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: