Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Sławucie

Slawuta_ZR_1728 maja 2015 r. w Szkole Języka Polskiego przy Związku Polaków Ukrainy w Sławucie odbyło się uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2014/2015.

Slawuta_ZR_3 Slawuta_ZR_5 Slawuta_ZR_7 Slawuta_ZR_6 Slawuta_ZR_9 Slawuta_ZR_1 Slawuta_ZR_11 Slawuta_ZR_14„Każdy człowiek, duży, mały wie, że język polski jest wspaniały. Od małego nauczany przez babcię, nauczycieli i mamy…” – takie piękne słowa zabrzmiały na rozpoczęcie uroczystości.

Po  odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy, na scenie jednej pojawili się przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorka polskiej placówki Maria Kowalczuk oraz nauczyciele poloniści – Aleksander Jermakow, Emilia Rybicka, Łarysa Cybula, Oksana Kocerbluk oraz Julia Melnyczuk. Nie zabrakło także kierowników artystycznych polskich zespołów, działających w Sławucie – „Słowiańska rodzina” (Iryna Nikołajewa) oraz „Głos miłości” (Wiktoria Pachomowa).

Po wygłoszeniu słów podziękowania przez przedstawiciela od kuratorium oświaty i członków Sławuckiego ZPU, szkolna młodzież zadedykowała honorowym gościom wesoły program artystyczny, w którym nie zabrakło także nutek patriotyzmu. „Hej, Sokoły”, „Kraj rodzinny”, „Wisła” – te piosenki rozbrzmiewały w prastarej Sławucie, słynącej niegdyś na całą Europę z okazałej stadniny koni arabskich a później – z okrucieństw bolszewickich band, które zamordowały ostatniego przedstawiciela rodu Sanguszków – hrabiego Romana w listopadzie 1917 roku…

Dzisiaj język polski nie jest zakazany. Każdy może swobodzie mówić i uczyć się po polsku. To, że nauka nie poszła na marne – zaprezentowały na scenie Anastasija Kosiuk, Angelina Sokołowska, Wiktoria Rebryk, Katarzyna Piluta, Illa Parchomczuk i inni. Sentymentalne motywy w piosence „Ta ostatnia niedziela” przedstawiła Anna Jaciuk, a „Dumkę na dwa serca” zaśpiewała Diana Kosimowska.

Wszyscy uczniowie szkół ogólnokształcących ze Sławuty i okolic, uczęszczające na zajęcia  polskiego, otrzymali z rąk prezes Sławuckiego ZPU Marii Kowalczuk świadectwa i dyplomy ukończenia roku szkolnego.

Podczas Święta nie zapomniano także o obchodzonym dwoma dniami wcześniej Dniu Mamy. Anna Czajka i Myrosław Sajpel zaśpiewali piosenkę „Mamo”.

„Do zobaczenie jesienią!”– żegnali się uczniowie i poloniści. Po kilku miesiącach zabaw, wyjazdów nad morze, w góry, oni powrócą do przytulnych klas, by ponownie zagłębić się w świat języka i historii Polski.

Prezes ZPU w Sławucie
Maria Kowalczuk

Punkt nauczania przy Związku Polaków Ukrainy w Sławucie jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Slawuta_ZR_18 Slawuta_ZR_13


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: