Świętowanie Wielkanocy – “Uśmiechnięte Święta” w Sławucie

Slawuta_SW_1

29 marca 2015, w Niedzielę Palmową, Oddział ZPU w Sławucie obchodził zbliżające się Święta Wielkanocne. Pod czas spotkania uczniowie drugiej oraz trzeciej klasy Szkoły Sobotniej naszej Szkoły Sobotniej wykonali inscenizację pod tytułem “Uśmiechnięte Święta”.

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzi się je w pierwszej wiosennej pełni Księżyca (między 21 marca a 25 kwietnia). Poprzedzający ją tydzień, w czasie którego Kościół wspomina najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Święta Wielkanocne w Polsce są niezwykle barwne, towarzyszy im radość po ściśle przestrzeganym Wielkim Poście, wiele religijnych i ludowych obrzędów.

Slawuta_SW_2 Slawuta_SW_3 Slawuta_SW_6 Slawuta_SW_5Dzieci opowiedzieli o Wielkanocy i Polskich tradycjach Wielkanocnych, śpiewali piosenki, tańczyli. Najpierw pożegnaliśmy Zimę, powitaliśmy piosenką Wiosnę. Wiosna przyszła z kwiatami i w bardzo pięknej sukience, zatańczyła wspaniały taniec.

Idą Święta, Wielkanocne idą Święta… Śpiewaliśmy razem z dorosłymi, którzy przyszli na nasze Święto. Dzieci opowiadali o rodzinnych spotkaniach wielkanocnych, o tradycyjnym stole wielkanocnym (o mazurkach, babkach, barankach cukrowych, wędlinach), kiedy przyszła do nas kurka, z jajkami dla pisanek!

Przyszli do nas także trzy wspaniałe Pisanki, tęczą malowane. Ozdabianie pisanek jest bardzo ważną tradycją Wielkanocną. Ze starych wierzeń jajko pełniło rolę magiczną, bo z niego bowiem powstawało nowe życie,  a także, symbolicznie, pobudza  ziemię do rodzenia. Jajkiem więc się dzielimy nawzajem, jak zgodnie z  prastarymi obyczajami. W dawnych czasach ludzie wierzyli, że pisanka ochroni także dom przed nieszczęściem, a zakopana pod nowo wybudowanym domem miała przynieść pomyślność. Wierzono, że pisanka rzucona w płomień – gasiła pożar, a umieszczona w oknie – chroniła dom przed uderzeniami pioruna.

No, i oczywiście, nie mogliśmy nie przypomnieć tradycję Wielkanocnego Poniedziałku. W Poniedziałek Wielkanocny stary zwyczaj każe oblewać się wodą, wołając przy tym „Śmigus – Dyngus”. W lany Poniedziałek oblewano najładniejsze dziewczyny. Trafiało się nawet wrzucenie kogoś do rzeki lub stawu. Ludzie śmiali się i bawili.

Pani Prezes Związku Polaków Oddziału w Sławucie Maria Kowalczuk wręczyła uczestnikom święta Upominające Dyplomy.

Święto zostało zakończone tymi ciepłymi słowami:

Do was tutaj wstępujemy,
zdrowia, szczęścia winszujemy!
Wielkanocne obyczaje wszyscy dobrze znamy.
Pamiętamy o nich, gdy przy stole się zbieramy.
Siada mama przy stole a przy mamie tata.
Wiosna na nas zza firanek zerka
a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę. Niech słońcem zabłyśnie nad stołem.
W wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe!

Przekazujemy te życzenia także Wam wszystkim od naszych ciepłych serc, i życzymy wszystkiego jak najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych 2015 r.!

Larysa Cybula

Sobotnia Szkoła przy Oddziale ZPU w Sławucie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: