Spotkanie Opłatkowe w Sławucie

W niedzielę, 27 grudnia 2015 r., w Sławucie odbyło się tradycyjne Spotkanie Opłatkowe z uczniami szkoły Sobotnio-Niedzielnej.

Slawuta_SO_8_1

Slawuta_SO_4Slawuta_SO_5 Slawuta_SO_2 Slawuta_SO_3 Slawuta_SO_1Spotkanie odbyło się w klasie szkolnej Związku Polaków na Ukrainie Oddziału w Sławucie. Spotkanie zorganizowane było na trzeci dzień Święta, dla tego żeby dzieciaki zmogły odczuć rodzinną atmosferę, cud Pańskiego przyjścia, by w czasie świąt Bożego Narodzenia być razem, a przełamując się opłatkiem, odczuć, że jesteśmy prawdziwą rodziną.

Dzieci przygotowały kolędy, wierszyki, opowieści o tradycjach Polskiej Wigilii, świętowania Bożego Narodzenia. Żadne dziecko nie zostało nie dołączone do święta. Wszyscy bawiły się, śpiewały, opowiadały. Nawet najmłodsza uczennica Szkoły opowiadała wierszyk o tym, jak stroiła choinkę w domu. Przychodziła do nas Pani Zima z koleżanką. Rozmawialiśmy na temat, czy śnieg powinien być kolorowy? No i najważniejsze w czasie świąt ˗ kolęda, która od opłatka się zaczyna, bo opłatkiem dzieli się rodzina.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwane święta przez dzieci, szczerze mówiąc nie tylko przez dzieci; te święta z wielką nadzieją czekamy my, dorośli, bo w ten czas wierzymy z niesamowitą czułością w prawdziwy cud.

Dzieci recytowały wierszy, opowiadały różnych historii, śpiewały kolęd, uczestniczyły w różnych konkursach i zabawach w oczekiwaniu swego cuda ˗ słodyczy od Winnickiego Konsulatu Generalnego. Razem z nauczycielkami, rodzicami pili herbatę z bardzo smakującymi słodyczami!

Przełamując się opłatkiem, życzono sobie nawzajem, by nadchodzący kolejny rok był bardziej pomyślny i radośniejszy, żeby wszyscy mieli to zwykłe ludzkie szczęście.

W imieniu członków miejscowego ZPU, nauczycieli, rodziców, dzieci wyrażamy wdzięczność Generalnemu Konsulatowi RP w Winnicy za takie piękne Bożonarodzeniowe prezenty.

Larysa Cybula

Punkt nauczania przy Związku Polaków Ukrainy w Sławucie jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Slawuta_SO_6


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: