SŁAWUTCZANIE WE LWOWIE! Szkolna wycieczka edukacyjana

W sobotę 5 grudnia członkowie oddziału Związku Polaków w Sławucie i dzieci, uczący się języka polskiego w szkołach wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Lwowa i Oleska. Komfortowy autobus z 51 pasażerem na pokładzie wyruszył w prawie 300-kilometrową podróż.

1112_slawuta-71112_slawuta-141112_slawuta-13 1112_slawuta-3 1112_slawuta-2 1112_slawuta 1112_slawuta-9 1112_slawuta-11 1112_slawuta-12 Turyści po drodze śpiewali piosenki religijne, modlili się. Pierwszym przystankiem we Lwowie był Cmentarz Łyczakowski.

Po lewej od głównego wejścia stronie stoi pomnik poety Seweryna Goszczyńskiego z wyrzeźbioną postacią wieszcza w pozycji siedzącej, dalej grupa pomników zasłużonych obywateli Lwowa, w tym pomnik prof. Piotra Chmielowskiego dłuta Stanisława Ostrowskiego, obelisk z lwem (dłuta Juliana Markowskiego i Tadeusza Barącza) poświęcony pułkownikowi Julianowi Konstantemu Ordonowi, prezydenta miasta Michała Michalskiego, działacza narodowego Stanisława Szczepanowskiego, jednego z twórców „Sokoła” Antoniego Durskiego, autora „Katechizmu Polskiego Dziecka”, wieloletniego zasłużonego pracownika Ossolineum – Władysława Bełzy, artystki dramatycznej Anny Gostyńskiej.

Potem goście z Wołynia ruszyli do teatru operowego. Po drodzie dowiedzieli się, że Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej (w dwudziestoleciu międzywojennym Teatr Wielki) – był zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Gmach teatru zajmuje powierzchnię ponad 3000 m². Budowlę wieńczy znajdująca się nad sceną miedziana kopuła.

Jak zawsze zadziwiające wrażenie sprawiła bazylika pw. Przenajświętszej Maryi Panny – centrum duchownych i kulturalnych skarbów Lwowa. Jeden z najstarszych kościołów miasta zachecił gości  do modlitwy.

Nie ominięto uwagą także pomnik wybitnego polskiego poety Adama Mickiewicza, wzniesiony w 1904 według projektu Antoniego Popiela.  Adam Mickiewicz obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego jest uważany za największego poetę polskiego romantyzmu. Wszyscy trzej wieszczowie byli powiązani z Kresami, nawet Zygmunt Krasiński, matka którego mieszkała w Dunajowcach na Podolu.

Podczas wycieczki sławutczanie mieli wrażenie, że przenieśli się w czasie w dawną epokę. Zwłaszcza silne było to odczucie w Zameku w Olesku, wycieczka do którego wieńczyła całodzienną podróż. Zamek Sobieskich przez długi czas leżał w ruinie. Władze komunistyczne odbudowali go w latach 1970-1974, nie przydzielając należytej uwagi ani szczegółom architektonicznym ani wystrojowi wnętrz. Zamek znajdujący się po północno-wschodniej stronie Oleska, góruje nad okolicą, wśród mokradeł i bagien.

Wracając do domu, dzieci i  dorośli  dzielili się wrażeniami od wycieczki,  zachwyceni tym, co zobaczyli na byłych terenach II RP.

Podróż do Lwowa stała się najlepszym mikołajkowym prezentem.

Igor Panasenko

Punkt nauczania przy Związku Polaków Ukrainy w Sławucie jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: