Relacje z rozpoczęcia roku szkolnego w szkole sobotniej przy ZPU oddział im. A. Mickiewicza w Odessie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA1 września 2014 roku w Związku Polaków w Odessie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Prezes stowarzyszenia Pani Tatiana Filipowa i Pan Tadeusz Załucki pełniący funkcję honorowego prezesa przywitali zgromadzonych gości. Przedstawili historię stowarzyszenia, a także najważniejsze pola jego działalności, zaprosili gości do aktywnego włączania się w życie organizacji.

Przybyli goście dowiedzieli się, że nasze stowarzyszenie oferuje nie tylko możliwość poznania języka i kultury Polski. Przy stowarzyszeniu działa chór „Polskie Kwiaty”, kółko teatralne, a w tym roku planowane jest powstanie dziecięcego zespołu tanecznego. Ponadto wspierane są wszelkie lokalne inicjatywy związane z propagowaniem kultury polskiej takie jak „Dni polskie w Odessie”, „Święto Miasta”, czy „Festiwal kina polskiego”.

Kolejną ważną sferą działalności  Związku Polaków w Odessie jest ułatwianie kontaktu z Ojczyzną. W tym roku uczniowie szkoły mieli możliwość odwiedzić Przemyśl i wziąć udział w kursie językowo-kulturalnym, który odbył się  17-25 sierpnia 2014 r. i został zorganizowany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie – Oddział w Przemyślu i Szkołę Niedzielną Polską przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZainteresowanie nauką języka polskiego w Odessie rośnie. W pewnym momencie okazało się, że jeden nauczyciel nie jest w stanie prowadzić zajęć dla wszystkich chętnych. Dzięki wspieraniu naszej szkoły przez Fundację „Wolność i Demokracja” w tym roku zatrudniono miejscową nauczycielkę języka polskiego, co pozwoliło przyjąć więcej chętnych do nauki języka polskiego i na dzień dzisiejszy nasza szkoła liczy 264 uczniów w różnym wieku i na różnych poziomach znajomości języka polskiego.

Szkoła Niedzielna Polska przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Jeszcze jedną atrakcją uroczystości była prezentacja nowego nabytku Związku Polaków w Odessie, czyli tablicy multimedialnej zakupionej dzięki wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”.  Pani Swietłana Zajcewa-Wełykodna przedstawiła zebranym sposób jej działania, a także zaprezentowała możliwości jej wykorzystania na lekcjach języka polskiego.  Teraz nasi uczniowie mają możliwość uczyć się polskiego za pomocą najnowszych środków multimedialnych, co uatrakcyjnia lekcje i wpływa na podwyższenie jakości kształcenia.

Po opisaniu działalności Związku Polaków w Odessie, pani Prezes zwróciła się do uczniów życząc im wytrwałości i sukcesów w nauce. Następnie odbył się krótki koncert w wykonaniu chóru „Polskie Kwiaty”. Po zakończeniu części oficjalnej była możliwość podejścia do pani Prezes i porozmawiania, a panie nauczycielki: Swietłana Zajcewa-Wełykodna i Agnieszka Kotuła rozpoczęły zapisywanie chętnych i dzielenie uczniów na grupy w zależności od poziomu znajomości języka.

 

Agnieszka Kotuła,
Swietłana Zajcewa-Wełykodna


logotypMSZ_A_kolor

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: