PKOT „ZGODA” w Borysławiu – dziś i jutro

Boryslaw_6Priorytetem działalności Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „ZGODA” jest promocja i nauczanie języka polskiego wśród mieszkańców miasta Borysław. Służą temu „Wakacyjne warsztaty języka polskiego dla dzieci i młodzieży”, Koło Teatralne dla dzieci i młodzieży, działalność zespołu „Borysławiacy”, kursy języka polskiego dla dorosłych, Dni Polskiej Kultury w Borysławiu.

W roku 2014 Towarzystwu udało się zdobyć pomieszczenie – własną siedzibę stałą. Dzięki pomocy Fundacji Wolność i Demokracja pomieszczenie siedziby zostało umeblowane – były zakupione ławki szkolne, tablica szkolna, szafy na książki, biurko.

Od wielu lat członkowie Towarzystwa „Zgoda” szerzą wiedzę wśród młodzieży o polskiej części historii naszego kraju, o postaciach związanych z ziemią lwowską. Dla tego dobrą Boryslaw_5okazją ku temu stają się wakacyjne warsztaty języka polskiego. W czasie ich realizacji są organizowane wycieczki po regionie – do Lwowa, Drohobycza, Sambora, Stryja, Truskawca, Schodnicy, Medenicy. Młodzież poznaje losy znanych osobowości kultury polskiej – Bruno Szulca, Kornela Makuszyńskiego, Aleksandra Fredry.

W 2014 roku dzięki pomocy Fundacji Wolność i Demokracja w czasie wakacyjnych warsztatów języka polskiego został zrealizowany wyjazd do Rudek – miejsca spoczynku wybitnego polskiego dramaturga Aleksandra Fredry oraz Sambora – miasta wpisanego do historii Polski. Organizacja i realizacja tych przedsięwzięć w tym roku należała do młodej nauczycielki języka polskiego Mariany Tarczanin.

Przy Towarzystwie od 10 lat działa Koło Teatralne które rzesza zainteresowane sztuką Boryslaw_1aktorską dzieci i młodzież W tym roku odbyły się dwie premiery. Młodzież zrealizowała spektakl „Sądny dzień”, a dzieci – „Złota gęś”. Oba spektakle byli przedstawione na Festiwalach jak w Ukrainie (Festiwal Dziecięcych Teatrzyków „Podaruj Dzieciom Uśmiech” m. Stryj) tak i w Polsce („Konkurs na Puchar Uśmiechu” m. Krosno, Festiwal Dziecięcych Teatrzyków z-za Granicy m.Włocławek). Wieloletnim instruktorem Koła Teatralnego jest pani Aleksandra Krajnik, nauczycielka języka polskiego.

Po raz kolejny odbył się „Kurs języka polskiego dla dorosłych”. Zajęcia prowadziła pani Maria Zielińska – nauczycielka języka polskiego, pracownik Centrum Metodycznego dla nauczycieli języka polskiego w Drohobyczu.

Plany Towarzystwa na przyszłość są bardzo konkretne. Przede wszystkim, będzie Boryslaw_2kontynuowana realizacja wcześniejszych  kierunków działalności: zajęcia z języka polskiego (również w czasie wakacji), zajęcia plastyczne, próby Koła Teatralnego i zespołu „Borysławiacy”, organizowanie tematycznych integracyjnych spotkań dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego i z polskich organizacji, co niewątpliwie będzie sprzyjać promocji języka polskiego i Polski. Są w planach też remonty i instalacja ogrzewania w pomieszczeniu siedziby aby bez ograniczeń realizować różne przedsięwzięcia. Planowana jest także organizacja kursu dla młodzieży, który da możliwość przystąpienia do testu na zdobycie certyfikatu z języka polskiego. Są pomysły na zorganizowanie zajęć z języka polskiego dla dorosłych w formacie uniwersytetu trzeciego wieku. Te a także wiele innych przedsięwzięć zapewne posłużą jeszcze większej integracji środowisk polonijnych w danym regionie.

                                    Prezes PKOT „ZGODA”
Eleonora Popowicz

Punkt nauczania przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie”ZGODA” w Borysławiu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Boryslaw_4Boryslaw_3


logotypMSZ_315x222

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: