„A co TY wiesz o POLSCE?” Relacja uczestników z Odessy o konkursie w Chmielnickim

Odessa_CWP_11W dniach 13 – 14 grudnia 2014 roku w Chmielnickim odbył się konkurs „Co wiem o Polsce?” zorganizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, a także dzięki zaangażowaniu pani Julii Siekowej i pana Jerzego Kowalskiego.

W konkursie wzięli udział dwaj uczniowie szkoły sobotnio – niedzielnej działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie: Władysław Kołodkin i Dmitrij Torbiński, którzy pojechali do Chmielnickiego razem z nauczycielką języka polskiego panią Swietłaną Zajcewą-Wełykodną.

Odessa_CWP_6Konkurs składał się z dwóch części: testu i wypracowania. Sprawdzał znajomość języka polskiego, a także wiedzę na temat polskiej kultury, historii i geografii. Za względu na poziom opanowania języka, uczestników podzielono na trzy grupy. Po teście uczniowie wraz z opiekunami udali się na zasłużony odpoczynek. Po południu odbyła się wycieczka po Chmielnickim, podczas której można było zobaczyć jarmark bożenarodzeniowy oraz uczestniczyć we Mszy świętej w kościele Chrystusa-Króla.

Następnego dnia o godzinie 10:00 wszyscy zebrali się Sali lekcyjnej, gdzie ogłoszono Odessa_CWP_4wyniki konkursu i wręczono cenne nagrody: aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3 i mp4.

Wśród laureatów znalazł się Dmitrij Torbiński, który zajął 1 miejsce w kategorii I rok nauczania. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy Finalistów Konkursu, słowniczki, książki o historii lub geografii Polski. Wśród wszystkich dzieci wyróżniono najmłodszego uczestnika: Władysława Kołodkina, który otrzymał specjalną nagrodę: grę „Nauka mimo woli. Gramatyka języka polskiego”.

Impreza zorganizowana przez Fundację Wolność i Demokracja odbyła się w miłej Odessa_CWP_7atmosferze i była okazją do sprawdzenia wiedzy o Polsce, znajomości języka. Uczestnicy konkursu mieli możliwość poznać rówieśników z innych Okręgów Konsularnych, a nauczyciele wymienić się doświadczeniami w nauce języka polskiego.

Dziękujemy organizatorom za przygotowanie ciekawego konkursu. Mamy nadzieję, że na stałe zapisze się on w kalendarzu imprez polonijnych organizowanych przez Fundację Wolność i Demokracja.

Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Agnieszka Kotuła

 Zdjęcia: Halina Dejczuk

Odessa_CWP_2Odessa_CWP_3Odessa_CWP_8Odessa_CWP_9 Odessa_CWP_10 Odessa_CWP_1


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: