Spotkanie opłatkowe w Browarach

Browary_SO_1221 grudnia, w siedzibie Polskiego kulturalno – oświatowego stowarzyszenia „Rodzina”, na spotkaniu opłatkowym zebrało się około sześćdziesiąt osób.

Zebraliśmy się po to, aby w kręgu naszej wielkiej rodziny podzielić się radością, sukcesami, problemami, które nam towarzyszyły przez ostatni 2014 rok.

Na początku był fantastyczny występ dzieci. Widać było ogromny trud i wysiłek włożony w przygotowanie do występu jak ze strony wychowawców, tak i ze strony dzieci. Nasze pociechy zapamiętają ten dzień na dłużej. Dzieci bardzo ładnie deklamowały wiersze o zimie w języku polskim, śpiewały nowoczesne i tradycyjne kolędy, Browary_SO_6wirowały lekko jak śnieżynki w tańcu – wichurze, uczestniczyły w scence teatralnej. Miały piękne, świąteczne stroje dopasowane do występów. Nie można było oderwać od nich oczu. Talentów na naszym opłatkowym spotkaniu nie brakowało.

Biorące udział w przedstawieniu „Światełko” dorośli, bardziej byli stremowani niż dzieci. Spowodowane było to tym, że kilka osób dopiero od niedawna zaczęło uczyć się języka polskiego. Bożenarodzeniowe przedstawienie odbyło pod kierownictwem naszej bardzo dobrej nauczycielki Pani Grażyny Weligorskiej. W organizowaniu tego występu pomogły jej nauczycielka języka polskiego Pani Maria Czerniak oraz choreograf Pani Natalia Kaliniczenko. Browary_SO_14Ogólne wrażenie było bardzo pozytywne, wręcz wzruszające.

Dzieci, uczące się w dwóch grupach języka polskiego, na koniec występu dostały upominki – ładnie ilustrowany zbiór wierszy Doroty Gellner. Książki zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, a dostarczyła je z Polski Pani Swietłana Ciesielska.

Po występie nasza „Rodzina” udała się na skromny wigilijny poczęstunek. Przy świecach, rozbrzmiewających w tle kolędach, słuchaliśmy opowieści Pani Grażyny o tradycji dzielenia się opłatkiem. Po tym jak wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia, członkowie naszego towarzystwa częstowali się owocami, słodyczami oraz kanapkami. Długo jeszcze biesiadowali. Wspominali swoich dBrowary_SO_7ziadków, wigilijne obyczaje i potrawy, które pamiętali z dzieciństwa.

 

Dobroci, radości, powodzenia dla całej „Rodziny”! Spokoju i harmonii tobie, droga Ukraino!

 

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina”
Helena Nowak

Punkt nauczania przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniu „Rodzina” w m. Browary jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Browary_SO_1Browary_SO_2 Browary_SO_11 Browary_SO_13Browary_SO_3 Browary_SO_4 Browary_SO_5 Browary_SO_8 Browary_SO_9


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: