Polacy Żytomierza uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Zytomierz_ZW_128 lutego 2015 roku członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie oddali hołd pamięci niezłomnym bohaterom, którzy po II wojnie światowej mężnie walczyły o wolność i niepodległość narodu polskiego.

28 lutego 2015 roku w Kościele Bożego Miłosierdzia przy ul. Ostrowskiego 3-B w Żytomierzu została odprawiona Msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Wśród obecnych były nauczycielki Szkoły Wiedzy o Polsce Irena Zagładźko, Wiktoria Halicka oraz ich uczniowie, a także inni członkowie Zjednoczenia.

Przed Mszą świętą dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce Irena Zagładźko przeprowadziła krótki wykład, dotyczący nie tylko Żołnierzy Wyklętych, ale i politycznego tła Polski okresu okupacyjnego i powojennego. Również wytłumaczyła dlaczego akurat  1 marca rząd RP w 2011 roku ustalił Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ponieważ 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy.Zytomierz_ZW_2 Zytomierz_ZW_3Tworzyli ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, wprost (organizacyjnie i personalnie) kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Data ich kaźni – 1 marca 1951 r. – symbolicznie zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej, zapoczątkowanej 27 września 1939 r. Ostatni partyzant, ostatni z Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Żołnierze Wyklęci… Kim oni byli? O co walczyli? Dlaczego wyklęci? Kto ich zrobił wyklętymi? Dlaczego o nich nic nie wiemy? Tak wiele pytań… Z tematem Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy zetknęłam się w ubiegłym roku, kiedy razem z uczniami omawialiśmy narodowe święta Polski. O wszystkich świętach wiedziałam i nagle ktoś przeczytał z listy: ”1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Proszę Pani, a kim oni byli?” Po dokładną informację zwróciłam się  najpierw do znajomych, mieszkających w Polsce i spytałam, czy wiedzą coś na ten temat. Odpowiedzieli, że nie bardzo mogą mi w tym pomóc. Postanowiłam, że sama znajdę informację na ten temat. Jakżeż byłam zaskoczona znalezioną informacją. Zostałam zdumiona ich nieugiętą wolą, szlachetnością i honorem. Historia ludzi do ostatniego tchu walczących z systememZytomierz_ZW_1_1_p komunistycznym o swoją niepodległość odzwierciedla się w naszej rzeczywistości. Jak obecnie  naród Ukrainy walczy o zrzuceniu jarzma niewolnictwa i wpływów obcego agresora o prawo mieszkać w wolnym europejskim kraju. „Bądźmy i my, jak i ci Żołnierze Wyklęci, do końca wierni ”  – powiedziała pod koniec wykładu p.Zagładźko.

„Życie i śmierć Żołnierzy Wyklętych jest dla nas, ich następców,  przykładem walki i składania najwyższej ofiary życia i godności za wolność i niepodległość  demokratycznego państwa” – podkreśliła Wiktoria Halicka.

W imieniu Prezesa Zjednoczenia Szlachty Polskiej pani Natalii Iszczuk-Kosteckiej  serdecznie dziękujemy wszystkim tym, kto nie został obojętny.

Nauczycielka historii i języka polskiego
Irena Zagładźko

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: