„PODOLSKI KWIAT” z Koziatyna w SYCOWIE

PKS_12PKS_2PKS_8 PKS_9 PKS_5 PKS_10 PKS_4 PKS_6 PKS_11 PKS_7 PKS_2 PKS_1PKS_3PKS_15Co roku pod koniec stycznia miasto Syców na Dolnym Śląsku przyciąga miłośników Kresów oraz kultury kresowej z całego świata. Tym razem 7 lutego Syców słał się stolicą łączącą Polaków i Polonię mieszkającą poza granicami Polski. Wszystko za sprawą XII Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego „Rodacy-Rodakom”.

Dla Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” działającego przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” w Koziatynie zaproszenie do Sycowa stało się wielkim zaszczytem oraz okazją podziękować Rodakom za wsparcie Polaków, mieszkających na Kresach. W wypełnionej po brzegi hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie zabrakło wzruszeń i gorącej atmosfery. Zespół „Podolski Kwiat” zaprerezentował wspaniałej publiczności kolędy polskie i podolskie, pieśni patriotyczne i ludowe, tańce polskie i ukraińskie.

W XII Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym w Sycowie na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi, którego organizatorem jest Burmistrz Miasta i Gminy Syców Sławomir Kapica i Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, wzięli udział również znakomici goście, m.in. Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, znany na Podolu Poseł Tadeusz Samborski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej biskup Leon Dubrawski, samorządowcy z Dolnego Śląska, politycy, dziennikarze. Podczas naszego występu na ręce organizatorów tradycyjnie złożyliśmy podolskie karawaje jako symbol miłości do kochanej Ojczyzny, a chwilę później kawałkami pachnącego pieczywa częstowali się wszyscy obecni na Hali.

Nie zabrakło ciepłych słów, spotkań, wspomnień. Tadeusz Pilat, obecnie mieszkający w Szwecji, rodzinnie związany z Ukrainą od 400 lat: „Ukraina – to ziemia ciężko dotknięta, stąd wywodzi się moja rodzina, chociaż sam urodziłem się już na terenie Polski… Taki los Polaków …”.

Niezapomnianymi dla artystów Zespołu były spotkania z Rodakami w następne dwa dni. 8-go lutego  „Podolski Kwiat” zaprezentował swój dorobek artystyczny mieszkańcom Kuźnicy Czeszyckiej, Bukowic oraz Krośnic w ramach Jubileuszowego X Koncertu „Rodacy – Rodakom – Krośnice”. 9-go lutego wieczorny koncert w Miliczu wywołał wiele wzruzeń oraz nie jedna łezka zabłysnęła w oku, o czym świadczyły gorące brawa i wielokrotne bisowanie.

Wspaniałym akcentem wyjazdu stało się spotkanie z absolwentami „Podolskiego Kwiatu”, którzy teraz studiują na uczelniach wyższych we Wrocławiu. Mimo deszczowej pogody i zimna, razem ze Złatą, Lizą i Dimą zwiedziliśmy zabytki tak cudownego miasta i ponownie zakochaliśmy w nim. Logo „Wrocław miastem spotkań” może potwierdzić teraz każdy uczestnik „Podolskigo Kwiatu”.

Zespółowi „Podolski Kwiat” pod czas wyjazdu towarzyszyła delegacja przedstawicieli organizacji polskich na Ukrainie, m.in. Dyrektor „Domu Polskiego” w Kijowie Maria Siwko, Prezes „Konfederacji Polaków Podola” Jan Glinczewski, Prezes Stowarzyszenia „Centrum Kultury Polskiej im.T.Padury” w Koziatynie Natalia Czajkowska, którzy byli zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na spokanie z członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego i wieloletnim posłem Tadeuszem Samborskim. Prezesi nie szczędzili ciepłych słów podziękowania władzom Dolnego Śląska za wsparcie Polaków na Ukrainie. Mamy nadzieję, że to spotkanie z udziałem Sekretarza Województwa Lilli Jaroń, przedstawicieli różnych departamentów oraz Konsula Generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka zaowocuje w warsztatach muzycznych dla zespołów polonijnych winnickiego okręgu konsularnego, w dofinansowaniu tak ważnych dla Polaków na Kresach programów „Studio Wschód” TV Wrocław oraz we wsparciu organizacji polskich na Ukrainie.

Przed wyjazdem z Sycowa senator Stanisław Gogacz przekazał dla uczestników Zespołu „Podolski Kwiat” świąteczne paczki z żywnością w ramach 15 akcji „Polacy – Rodakom”. Po powrocie do Koziatynia młodzież „Podolskiego Kwiatu” podjęła decyzję o przekazanie tych darów dzieciom niepełnosprawnym, sierotom, uciekinierzom z Doniecka, którzy są uczniami Szkoły nr 1 im. T.Szewczenki w Koziatynie.

W imieniu Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” składam najserdeczniejsze  podziękowania Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Krzysztofowi Świderkowi, Redaktor TV Wrocław Grażynie Orłowskiej-Sondej, Posłowi Tadeuszowi Samborskiemu oraz władzom Sycowa, Krośnic, Milicza za  niezapomniane przeżycia, otwarte serca oraz lekcję patriotyzmu.

Kierownik Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat”
Natalia Czajkowska

Polska Szkoła Sobotnio – Niedzielna przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” w Koziatynie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

PKS_16 PKS_17


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: