PISZEMY CORAZ LEPIEJ PO POLSKU! Relacje z II Dyktanda Polskiego w Łucku

Luck_DJP_9140 osób przybyło z różnych miast Łuckiego Obwodu Konsularnego (Łucka, Ostroga, Kowla, Beresteczka, Równego) na II dyktando z języka polskiego na Ukrainie, które odbyło się 23 maja 2015 r. Dzieci, młodzież i dorośli zmagali się z trudnym tekstem, który opowiedział historię sojuszu Józefa Piłsudskiego z Symonem Petlurą.

Luck_DJP_3Luck_DJP_1Luck_DJP_4 Luck_DJP_5 Luck_DJP_7 Luck_DJP_8Konkurs otworzyli Konsul Generalna RP Beata Brzywczy i Sekretarz Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski. Obecna była także Konsul Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Dorota Dmuchowska.

Regulamin konkursu przypomniała prezes Wołyńskiego Zjednoczenia Nauczycieli Polskich Switłana Zinczuk. Tekst dyktanda przeczytała nauczycielka języka polskiego ucząca w Łucku Jadwiga Demczuk. Tekst był czytany najpierw w całości, a potem we fragmentach i na koniec ponownie lektorka zaprezentowała całość tekstu.

Jury w składzie Switłana Zinczuk, Natalia Ciołyk, Anna Stańko-Prysiażniuk, Julia Łukacz, Nina Mychaluk, Jadwiga Demczuk, Natalia Neczyporuk, Wita Bugajewa, Wiesław Pisarski sprawdzało prace przez blisko trzy godziny.

W kategorii 12-18 lat I miejsce zdobyła Julia Sikaczowa z Łucka (Wołyńskie Zjednoczenie Nauczycieli Polskich), II – Katarzyna Tkaczuk z Równego (Towarzystwo Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta), III – Mirosława Sawko z Łucka (Wołyńskie Zjednoczenie Nauczycieli Polskich).

W kategorii dorosłych: I miejsce zdobyła i została Mistrzem Ukrainy Lila Batura ze Szkoły Polskiej w Kowlu, II miejsce zdobyła i I Wicemistrzem Ukrainy jest Anastazja Oleksiuk z Łucka (Wschodnioeuropejski Narodowy Uniwersytet im. Łesi Ukrainki), II Wicemistrzem została Tatiana Dworska ze Szkoły Polskiej w Kowlu.

Najmłodsza uczestniczka Anastazja Syrotiuk z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej również została nagrodzona nagrodą rzeczową. Najstarszy uczestnik dyktanda p. Władysław Bagiński z Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta otrzymał za swój wysiłek także nagrodę książkową.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w kategorii 12–18 lat pojadą w nagrodę do Polski, oprócz tego zostali nagrodzeni tabletami i pięknymi albumami o Polsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a nauczyciele przygotowujący ich podziękowanie za swój wkład pracy w ich przygotowanie.

II Ogólnoukraińskie Dyktando było objęte opieką merytoryczną i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, i realizowane w ramach projektu «Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie». Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Luck_DJP_2


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: