I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym

Chmielnicki_3 Chmielnicki_8 Chmielnicki_12 Chmielnicki_15 Chmielnicki_4 Chmielnicki_2 Chmielnicki_6 Chmielnicki_7 Chmielnicki_14 Chmielnicki_10 Chmielnicki_11 Chmielnicki_915 listopada 2014 roku, w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Pedagogiczno – Humanistycznego odbyło się I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego.

Na Dyktando do Chmielnickiego, które było zorganizowane i zrealizowane Fundacją Wolność i Demokracja w ramach obchodów Święta Niepodległości Polski,  przybyło ponad 360 uczestników.

Już od samego rana w murach uczelni wrzało życie: studenci w biało-czerwonych szalikach rejestrowali (od 10.30 rejestracja) przybyłych niemal z całego obwodu chmielnickiego uczestników konkursu, uczniowie, biegały z zeszytami z polskiego powtarzając polską ortografię, a studenckie radio cały czas nadawało polską muzykę. Ze wszech stron słychać było język polski.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 w głównej auli Uniwersytetu. Najpierw organizator całego przedsięwzięcia, Prezes Chmielnickiego Oddziału Zjednoczenia Nauczycieli Polskich Ukrainy Julia Sierkowa przedstawiła Wysoką Komisję. Do składu komisji należeli prorektor Uniwersytetu ds. współpracy międzynarodowej prof. Mykoła Jochna, dyrektor działającego przy Uniwersytecie Polsko-Ukraińskiego Centrum prof. Jerzy Szałapka, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Humanistycznego dr Ludmiła Stanisławowa, kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej dr Nela Podlewska, wszystkie pracownicy naukowych katedry, a także nauczycieli języka polskiego.

Następnie wszyscy odśpiewali „Rotę”, którą a capella wykonali uczniowie polskiej szkoły sobotniej w Chmielnickim: Rusłan Czornobaj i Wiktoria Bażan, a cała sala im wtórowała, po czym można było posłuchać polskiej poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów średniej szkoły nr 4 m.Chmielnicki.

Z pewnością można stwierdzić, iż nie ma na Ukrainie takiej rodziny polskiej, której nie dotknęłyby tragiczne wydarzenia krwawego XX w. Zresztą, szacuje się, iż na Ukrainie tylko w latach 1937-1938, pod pozorem walki z kontrrewolucją, represjonowano ok. 50 tys. obywateli, posiadających narodowość polską. Właśnie o losach Polaków, mieszkających na Ukrainie, podczas „wielkiej czystki” (1937-1938) mówiła w swoim wykładzie inauguracyjnym dr Irena Saszko. Prelegentka rozpoczęła swój wykład chwilą ciszy, aby uczcić zarówno wszystkich Polaków zamordowanych przez reżim stalinowski oraz wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zginęli podczas Wielkiego Głodu (1932-1933), jak również tych bohaterów, którzy w ostatnim roku polegli i wciąż oddają swoje życie w obronie Ukrainy.

Po odsłuchaniu wykładu, wszyscy obecni odśpiewali pieśń „Hej, Sokoły!” w wykonaniu Rusłana Czarnobaja i Wiktorii Bażan. „Złamania pióra” życzyli osobom, piszącym dyktando ich nauczyciele oraz goście, które przybyły na to prawdziwe święto języka polskiego. Ze względu na ogromną liczbę osób, pragnących przystąpić do napisania dyktanda, wszystkich uczestników podzielono na dwie grupy i przeprowadzono do dwóch dużych sal wykładowych. Po napisaniu dyktanda, wszyscy nauczyciele przystąpili do żmudnego sprawdzania prac. Uczestnicy natomiast w tym czasie mieli okazję obejrzeć wspaniały koncert, przygotowany dla nich przez studentów-polonistów Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Impreza zakończyła się wygłoszeniem wyników. Mistrzem języka polskiego została Julia Leskowa z Chmielnickiego, II Wicemistrzem – Inna Trawka-Handżuga z Szaroweczki,a III Wicemistrzem – Anna Postupajło z Chmielnickiego.

Najmłodszym uczestnikiem dyktanda była 7-letnia Amina Nagorna z Szepetówki, a najstarszym – Wadym Wawrynczuk

Na zakończenie, należy dodać, iż tegoroczna inauguracyjna edycja Dyktanda nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja, jak również nie była by możliwa bez wsparcia projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” – za co organizatorzy oraz uczestnicy Dyktanda składają serdecznie podziękowania.

Julia Sierkowa
Irena Saszko


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: