Relacja z I Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego w Kirowogradzie

Kirowograd_ODJP_1_115 listopada 2014 roku w Kirowogradzie pisaliśmy I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku” realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” .

Język polski jest dość trudnym językiem dla obcokrajowca stąd nie wszystkim wystarczyło odwagi, żeby przystąpić do „klasówki ortograficznej”. Dyktando odbyło się w 2 miejscach – Bibliotece im. Czyżewskiego i Kolegium nr 11.

Kirowograd_ODJP_9O 11:45 zakończono rejestrację uczestników. W dalszej kolejności przywitanie, historia Dyktanda, informacje o Święcie Niepodległości Polski oraz śpiewy i recytacje w wykonaniu młodzieży, pozwoliły na złapanie oddechu przed sprawdzianem ortograficznym.

Pisanie dyktanda, w języku ojczystym jest trudne, a co dopiero w języku obcym. Gdzie postawić przecinek? Gdzie dwukropek, gdzie kreska? Jak napisać wyraz, duża czy mała litera? A nie chciałoby się popełnić błędu.

Kirowograd_ODJP_8Na Dyktando przyszły osoby w różnym wieku, młodsze i starsze. Punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy trzymając w ręku biało-czerwone długopisy z napisem ”Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy”, rozpoczęli sprawdzian.

Po zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni przez pana Prezesa Związku Polaków w Kirowogradzie do Koledżu na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” (m.Kijów).

Kirowograd_ODJP_11No i nareszcie ogłoszenie wyników:

I miejsce – mistrz Języka Polskiego w Kirowogradzie – Anna Sałtykowa (14 lat).
II miejsce – wicemistrz Języka Polskiego w Kirowogradzie – Aleksandr Kowalew (17 lat).
III miejsce – ex aequo Helena Teterko (41 lat)  i   Olga Zubriczewa (35 lat).

Najstarszy Uczestnik Dyktanda – Lidia Wachmianina (63 lata). Najmłodszy Uczestnik Dyktanda – Agłaja Zubriczewa (11 lat).

Mamy nadzieje, że Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego zostanie kolejną tradycją, która będzie zbierać wszystkich uczestników języka polskiego na Ukrainie.

   Kirowograd_ODJP_4 Kirowograd_ODJP_6 Kirowograd_ODJP_7 Kirowograd_ODJP_2


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: