Co wiedzą o Polsce w ODESSIE?

Odessa_CWP_25-8 czerwca w Odessie odbyła się II edycja konkursu „Co wiem o Polsce”, tym razem dla uczniów szkół, które przyjęły konsultanta programu „Biało-czerwone ABC…” na wiosnę tego roku.

Dla przypomnienia: Konkurs składa się z dwu części – eliminacji, które polegały na wypełnianiu ankiety (testu) z wiedzy o polskiej kulturze oraz finału. Poprzednia edycja miała miejsce w Chmielnickim w grudniu 2014 roku.

W tej edycji wzięło udział 15 szkół, na finał przybyło 47 uczniów z 12 ośrodków. Reprezentowany był Emilczyn, Charków, Dniepropietrowsk, Zaporoże, Pawłograd, Krzywy Róg, Kirowograd, Mikołajów, Nowa Kachowka, Berdiańsk i Chersoń oraz – jako gospodarze – Odessa.

Ideą finału było, by sam pobyt nad morzem był już nagrodą, niemniej przygotowano atrakcyjny program i nagrody. Każdy uczestnik otrzymał dyplom finalisty, zestaw książek o kulturze i języku polskim oraz wziął udział w programie dodatkowym: zwiedzaniu miejsca konkursu: Uniwersytetu Ekologicznego (z żywą piranią!), zwiedzaniu Odessy (polskimi śladami) i Mszy świętej w katedrze w niedzielę Bożego Ciała.

Zwycięzcy konkursu otrzymali smartfony, tablety, gry edukacyjne, filmy DVD. Oczywiście sam pobyt był całkowicie darmowy, zwracano też koszty podróży.

Odessa_CWP_1Zwycięzcami konkursu okazali się:

W kategorii „I rok nauczania”:

 • I miejsce: Alona Tichoniuk (Mikołajów)
 • II miejsce: Lidia Szczeniawska (Charków)
 • III miejsce: Halina Zubricka (Charków)
 • Wyróżnienia: Jarosław Kozaczok (Odessa) i Olga Walenbachowa (Charków)

W kategorii „II rok nauczania”:

 • I miejsce: Katarzyna Kuskowa (Mikołajów)
 • II miejsce: Natalia Nazarenko (Kirowograd)
 • III miejsce: Helena Pawulska (Odessa)
 • Wyróżnienia: Anna Sałtykowa (Kirowograd) i Luiza Dumma (Mikołajów)

W kategorii „III rok nauczania”:

 • I miejsce: Diana Meschia (Mikołajów)
 • II miejsce: Dymitr Chanenko (Mikołajów)
 • III miejsce: Tatiana Czwancewa (Mikołajów)
 • Wyróżnienia: Eugeniusz Balicki (Kirowograd) i Maksym Szewczuk (Emilczyn)

Odessa_CWP_3Podczas konkursu rodziły się też nowe pomysły na III edycję: być może warto połączyć ideę standaryzacji testów dla szkół biorących udział w programie „Biało-czerwone ABC…” z finałem kulturowym – w przyszłym roku dla szkół chcących wziąć udział w takim testowaniu. Odessa ujęła nas gościnnością, klimatem i… morzem, więc może kwestia zmiany miejsca to dopiero kwestia IV edycji…

Wielkie podziękowania należą się pani Swietłanie Wielikodnej, która była duchem organizacyjnym całego przedsięwzięcia, a bez jej osobistego zaangażowania nie udałoby się tak, jak się udało.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Konsultant programu “Biało-czerwone ABC.
Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” 
dr Jerzy Kowalewski

Odessa_CWP_4


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: