KONKURS pamięci sławnego drohobyczanina KAZIMIERZA WIERZYŃSKIEGO

Drohobycz_3_1‘’Zielono mam w głowie
i fiołki w niej kwitną
Na klombach mych myśli
sadzone za młodu…’’

K.Wierzyński (1894-1969)

 

Konkurs im. Kazimierza Wierzyńskiego, zorganizowany przez Ogólnoukraińskie Koordynacyjno-Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej, odbył się  w Drohobyczu w niedzielę 26.05.2015r.

Drohobycz_1Zamierzeniem organizatorów było upamiętnienie polskiego wybitnego poety, urodzonego w 1894 r. w Drohobyczu.  Chodziło o to, aby wskrzesić zapomnianą już imprezę i przypomnieć tym samym ważną postać polskiej kultury, związaną z tym miejscem. Pomysł zyskał akceptację Konsulatu RP we Lwowie oraz Fundacji Wolność i Demokracja, i dzięki wsparciu finansowemu tych dwóch instytucji mógł być zrealizowany.

Zainteresowanie polskich oświatowych placówek na Ukrainie przerosło oczekiwania organizatorów – zgłoszonych zostało ponad 60 recytatorów. Przybyli reprezentanci polskich szkół nie tylko z najbliższego sąsiedztwa, ale uczestnicy z odległych miejscowości, np. z Uładówki, Chmielnickiego, Połonnego, Sądowej Wiszni,  Winnicy i Drohobycz_2innych. Uczennice naszej Szkoły Sobotniej języka polskiego przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Borszczowie też wzięły udział w konkursie: recytatorki – Rusłana Łukijańczuk (I kategoria, 12 lat) i Maria Waskan (II kategoria, 16 lat); a w imprezie sportowej – Ilona Gural, opiekunem grupy
wystąpiła nauczycielka języka polskiego – Lilia Knysz.

W niedzielę rano w drohobyckim kościele parafialnym odbyła się Msza święta w  intencji Polaków zamieszkałych na Ukrainie, w której uczestniczyli przybyli wcześniej goście.

Sala w Szkole nr 3  była wypełniona po brzegi. Gośćmi honorowymi byli: Konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski, przedstawicielka władz miejskich w Drohobyczu, kierownik Drohobycz_6Działu do Spraw Rodziny i Młodzieży Lesia Paszko oraz przedstawiciele Fundacji ”Pomoc Polakom na Wschodzie”: Prezes Janusz Skolimowski i Wiceprezes Ewa Ziółkowska.

Po muzycznym wstępie w wykonaniu zespołu mandolinistów z Drohobycza „Leśne kwiaty” konkurs został oficjalnie otwarty przez gości honorowych oraz Dyrektora Centrum Metodycznego Adama Chłopka.

Z dużą satysfakcją stwierdzić trzeba, że poziom konkursu był wysoki,  niezwykłą przyjemnością było posłuchanie dobrej, a czasem znakomitej  polszczyzny, którą posługiwali się recytatorzy. Konkurs trwał kilka godzin, mimo to publiczność w skupieniu słuchała, a czasami nawet panowała kompletna cisza.

Drohobycz_5Ponieważ K. Wierzyński zaistniał w światowej poezji dzięki zdobyciu pierwszej nagrody za tom poezji „Laur olimpijski” na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie, organizatorzy zaproponowali bieg imienia Poety. Zawodnicy otrzymali koszulki z nadrukiem nazwy imprezy sportowej, a po zakończeniu biegu zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami . Bieg zakończyła wspólna fotografia. Nasza Ilona dostała brązowy medal za III miejsce.

Potem nastąpił moment ogłoszenia wyników konkursu, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Nagrodzeni zostali najlepsi recytatorzy wskazani przez jury, ale żaden uczestnik nie wyjechał bez nagrody. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, słodki upominek z Polski oraz nowy podręcznik do nauki języka polskiego. Tak, Rusłana Drohobycz_4dostała dyplom za udział (przygotowanie recytacji ”Kufer” K.Wierzyńskiego i ”Wiosna” H. Łochockiej), a Maria – dyplom z wyróżnieniem (wierszy ”Tego mi trzeba” K.Wierzyńskiego i ”O aniołach” Cz. Miłosza).

Duże zainteresowanie konkursem samych uczestników potwierdziło potrzebę młodzieży,  uczącej się języka polskiego, i jej nauczycieli zademonstrowania swoich osiągnięć.

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: