W Murafie oddano hołd Polakom ofiarom Wielkiego Głodu z lat 1932-33

Murafa_1W Murafie na Podolu, w miejscu upamiętniającym polskie ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33, oddano hołd ofiarom Polakom.

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych jedna z październikowych lekcji języka polskiego przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego została przeznaczona na odwiedzenie miejscowego cmentarza w Murafie i oddanie hołdu Polakom ofiarom Wielkiego Głodu  na Ukrainie w latach 1932-1933.

Uczniowie młodszej grupy językowej usłyszeli od Pani Nauczycielki oraz Pana Prezesa Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego krótką informację o tym miejscu. Następnie została złożona wiązanka z biało-czerwonych kwiatów, oraz zapalono znicze.

Po krótkiej modlitwie po polsku wszystkie dzieci z zainteresowaniem przeglądały tablice memorialne w poszukiwaniu nazwisk swoich bliskich. Okazało się, że prawie wszyscy, a niektórzy nawet wielokrotnie, znaleźli tu swoich przodków.

Nauczycielka języka polskiego
Urszula Zakrawacz

Punkt nauczania przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.
Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Murafa_2

Murafa_6

Murafa_3

Murafa_7

Murafa_8

Murafa_4

Murafa_9

_______________________________________________________________

logotypMSZ_A_kolor

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: