MIKOŁAJKI w Odessie albo II Konkurs „ŚNIEŻNE ŚWIĘTA”

Odessa_SM_16 grudnia 2014 r. w Odessie, w Regionalnym Muzeum Historii przy ulicy Hawannej 4, odbył się konkurs „Śnieżne święta”.

Po zeszłorocznym sukcesie imprezy, której inicjatorkami były nauczycielki języka polskiego pracujące w Odeskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie: Swietłana Zajcewa-Wełykodna i Joanna Samp, postanowiono powtórzyć formułę spotkania. Jak zawsze, organizatorzy mogli liczyć na wsparcie Konsulatu Generalnego RP w Odessie i Fundacji Wolność i Demokracja. Wśród gości imprezy byli: Konsul Rzeczypospolitej Polskiej pan Piotr Siebeneichen, przedstawicielka władz obwodowych pani Ołena Petrowa i pani prezes Odeskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie Tatiana Filipowa.

W tym roku konkurs odbył się 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja. W atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadził występ chóru „Polskie Kwiaty” pod kierownictwem pani Swietłany Samojlenko, który wykonał polskie kolędy, a także Odessa_SM_3występ chóru dziecięcego przygotowanego do występu przez panią Lolitę Kirilenko.

Prezentem dla zgromadzonych była możliwość wysłuchania polskiej poezji bożonarodzeniowej i spróbowania smacznych wypieków przygotowanych przez uczestników konkursu. Konkurs składał się z dwóch części: recytatorskiej i kulinarnej. Uczestnicy mówiący wiersze zostali podzieleni na trzy kategorie: dzieci, młodzież i dorosłych, natomiast wypieki oceniano w dwóch aspektach: wyglądu i smaku. Publiczność miała okazję wysłuchania  30 wierszy. Jury w składzie: Swietłana Zajcewa-Wełykodna, Tatiana Biełowa i Wladysław Kołodkin najwyżej ocenili występy:

W kategorii dzieci: 1 miejsce – Złata Łysenko, 2 miejsce – Dmitrij Torbiński, 3 miejsce – Karina Tokmak.

W kategorii młodzież: 1 miejsce – Ludmiła Szepel, 2 miejsce – Anastazja Odessa_SM_4Strelcowa, 3 miejsce – Nadija Wildanowa i Oksana Kowalenko.

W kategorii dorośli: 1 miejsce – Irena Kotielnikowa, 2 miejsce – Witalij Popierniak.

W przerwie między występami przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wypiek, w którym jury byli wszyscy uczestnicy i goście imprezy. Wypieki oceniano w dwóch aspektach: wyglądu i smaku. Zdecydowanie największą ilość głosów otrzymał piernik w kształcie Kościoła Mariackiego w Krakowie wykonany przez Anastazję Strelcową, II miejsce zajęła Ołena Pasika III: Jelizaweta Nedenko. Smak wypieków oceniała pani Agnieszka Kotuła wraz z trzema losowo wybranymi pomocnikami. Po długich debatach zdecydowano przyznać 1 miejsce pani Ołenie Pasice , 2 miejsce – pani Halinie Kowalowej, a 3 miejsce – pani Natalii Kirtok.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu nagrody rzeczowe, które były sponsorowane przez Fundację Wolność i Demokracja Odessa_SM_5w ramach projektu „Biało – czerwone ABC.  Program wspierania oświaty Polskiej na Ukrainie”, który jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

II Konkurs „Śnieżne święta” odbył się w wesołej i przyjaznej atmosferze. Był doskonałą okazją do wysłuchania wierszy w języku polskim, spróbowania smacznych wypieków, ale także do poznania się i porozmawiania. Występ w pięknych salach Regionalnego Muzeum był dla uczestników dużym przeżyciem. Na szczególe podziękowania zasługują pracownicy muzeum, którzy okazali organizatorom dużą pomoc, sympatię, a także cierpliwość.

Agnieszka Kotuła
Swietłana Zajcewa-Wełykodna 

Zdjęcia: Jurij Srełkow

Odessa_SM_2


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: