Radosny Święty Mikołaj w Szkole Polskiej w Kowlu

Kowel_SM_26 grudnia odbyła się radosnia wizyta św. Mikołaja w Szkole Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu.

6 grudnia w Kościele rzymskokatolickim wspominamy św. Mikołaja, biskupa Mirry. Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Mirry w Licji (terytorium dzisiejszej Turcji). Według legendy, jego śmierć datowana 6 grudnia roku 345 lub 352, a gdy Mikołaj umierał, na niebie ukazali się aniołowie i śpiewali na jego cześć. Biskup Mikołaj, który niebawem po swojej śmierci został ogłoszony świętym, zawsze pomagał biednym, pokrzywdzonym przez los. Jego relikwie spoczywają we włoskim Bari.Kowel_SM_3

Św. Mikołaj jest także wielkim ulubieńcem dzieci ponieważ zawsze (według kalendarza gregoriańskiego 6, a według kalendarza juliańskiego 19 grudnia) przynosi dzieciom prezenty. I, jak co roku, przyniósł także prezenty dzieciom ze Szkoły Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu .

Były piosenki i wiersze, sesja zdjęciowa ze św. Mikołajem, dużo radości, słodyczy i śmiechu. Prezes TKP w Kowlu p. Wacław Herka zaprosił wszystkich na Jasełka 2014 na 14 grudnia do salki katechetycznej pod kościołem św. Anny.

Kowel_SM_1Świętemu Mikołajowi pomagali: Śnieżynka Alina Stadnyk – uczennica grupy dorosłych, i jeszcze trzy śnieżynki i jeden śnieżek – Waleria, Oksana, Ira i Jurij – jej przyjaciele z tej samej grupy.

Wszystkie dzieci jeszcze bardziej pokochali św. Mikołaja, a szczególnie po jego ostatniej wizycie w Kowlu w Szkole Polskiej.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

 

Kowel_SM_4Kowel_SM_5 Kowel_SM_6


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: