Jasełka 2014 w Kowlu

Kowel_W_2W ten przedświąteczny czas mówimy o pokoju i o zgodzie. Przed nami święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku w Kowlu w środowisku polskim odbyło się wspólne dzielenie opłatkiem wigilijnym.

Najpierw gospodarze – członkowie TKP, dzieci i rodzice oraz goście z Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia uczestniczyli we Mszy świętej.

Następnie wszyscy przeszli do salki katechetycznej w podziemiach kościoła. Po poświeceniu opłatków wigilijnych i pokarmu, uczniowie Szkoły Polskiej przedstawili Jasełka. Przypomnijmy, że te nasze współczesne przedstawienia Kowel_W_4wydarzeń o narodzeniu Jezusa wzorowane są na średniowiecznych jasełkach franciszkańskich. Uważa się, że to właśnie św. Franciszek wystawił takie przedstawienie w roku 1223 w Greccio. Nazwa – Jasełka – wywodzi się od starego polskiego słowa jasło, które oznacza żłób.

W widowisku w Kowlu Maryja urodziła Jezusa w ubogiej stodole, dary przynieśli jej pasterze i trzej królowie. Aniołowie zstąpili z nieba, zaświeciła gwiazda betlejemska. Także nie zabrakło diabła i śmierci, którzy zabrali okrutnego Heroda. Uczniowie wykonali wiele polskich kolęd i pastorałek, a wśród nich „Śniegu cieniutki opłatek” Andrzeja Sikorowskiego, w którym „kot podaje psu łapę” na zgodę.

Kowel_W_8Po występie zabrał głos prezes TMWiP pan Stanisław Senkowki. Wraz z serdecznymi życzeniami wszystkim radosnych świąt, przekazał dar dla Szkoły Polskiej – wzmacniacz z dwoma mikrofonami, książki dla dzieci i starszych, tusze do drukarki, maskotki dla dzieci i świąteczne prezenty dla występujących.

Następnie wszyscy podzielili się opłatkami i złożyli sobie życzenia na święta. Powtarzały się słowa pokój, spokój, zdrowie i radość.

Na koniec gospodarze i goście usiedli do świątecznego stołu na którym nie zabrakło smacznych kanapek, słodyczy i owoców, kawy, herbaty i soków.

Kowel_W_5Prezes TKP z Kowla pan Wacław Herka dziękował wszystkim uczestnikom i życzył im wesołych świąt Bożego Narodzenia. Szczególne podziękowanie pana Prezesa było skierowane do gości – za przekazane dary, i do uczni – za wysiłek włożony w przygotowanie strojów na występ, poszczególnych scenek, kolęd i pastorałek.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: