Majowe wydarzenia w połtawskiej „Polonii”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA2 maja odbyło się z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta 3 Maja w siedzibie Związku Miłośników Kultury Polskiej na Połtawszczyźnie „Polonia” uroczyste spotkanie członków stowarzyszenia i uczniów placówki oświatowej działającej przy nim.

Poltawa_WM_2Poltawa_WM_1Poltawa_WM_4Poltawa_WM_6Po krótkiej prezentacji dotyczącej historii uchwalenia Konstytucji 3 maja odbył się „Biało-czerwony konkurs” wiedzy o Polsce i Polakach. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, które sprawiły im wiele radości. Uroczystość przygotowała pracująca od trzech lat w „Polonii” nauczycielka z Polski, z ORPEG Jolanta Domek-Tobolska.

13 i 14 maja w Ambasadzie RP w Kijowie został przeprowadzony egzamin na państwowe, rządowe stypendium na studia w Polsce. Wzięło w nim udział troje uczniów z  połtawskiej „Polonii” i odniosło sukces. Oleksandra Miliar będzie studiowała w Polsce ekonomię na kierunku bankowość w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, Andrzej Paranko inżynierię lądową na Politechnice Warszawskiej, a Jarosław Pankiewicz medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zarówno kandydaci, jak ich rodzice, a także całe środowisko polonijne, są bardzo zadowoleni. Do egzaminu młodzież przygotowała nauczycielka Jolanta Domek-Tobolska.

23 maja w połtawskiej „Polonii” odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki. Dzieci z zespołu „Kabłuczok” (Obcasik) z Centrum Edukacji Estetycznej Młodzieży, z którym współpracuje Związek przygotowali, pod kierownictwem Jolanty Domek-Tobolskiej, dla swoich matek przedstawienie pt. „Śpiąca królewna”. Mali aktorzy byli przejęci swoim występem, a mamy bardzo wzruszone. Po spektaklu dzieci otrzymały zaświadczenia o udziale w 40 godzinnym kursie języka polskiego, które wręczyła Pani prezes Helena Andrzejewska.

Nauczycielka języka polskiego (ORPEG)
Jolanta Domek-Tobolska

Punkt nauczania przy Związku Miłośników Kultury Polskiej na Połtawszczyźnie „Polonia” jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: