Konkurs „Co wiemy o Polsce”. Relacje z Odessy

Odessa_CWP_1W dniach 5-8 czerwca 2015 r. w Odessie odbył się finał II edycji konkursu „Co wiemy o Polsce” zorganizowanego przez Fundację Wolność i Domokracja w ramach realizacji programu „Biało-czerwone ABC…” i przy pomocy Odeskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie.

Odessa_CWP_5Uczestnicy konkursu przyjechali do Odessy z Emilczyna, Mikołajowa, Dniepropietrowska, Nowej Kachowki, Chersonia, Charkowa, Berdiańska, Pawłogradu, Kirwogradu, Krzywego Rogu i Zaporoża, i zostali zakwaterowani w hotelu należącym do Uniwersyteu Ekologicznego.

6 czerwca, przed konkursem nasi goście zwiedzili Uniwersytet, dowiedzieli się jak powstaje prognoza pogody, jak wyglądają badania oceanograficzne, zobaczyli muzeum mieszczące się na uczelni. Przed południem oficjalnego otwarcia konkursu dokonali: rektor Uniwersytetu Ekologicznego w Odessie Pan Sergiej Stepanenko, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie Pan Piotr Siebenaichen, Prezes Honorowy Odeskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie Pan Tadeusz Załucki i organizator konkursu, przedstawiciel Fundacji Wolność i Demokracja Odessa_CWP_3Pan Jerzy Kowalewski. Przemawiający mówili o polsko-ukriańskiej współpacy i życzyli uczestnikowm sukcesu w konkursie.

O godzinie 12 młodzież otrzymała arkusze testowe, na wypełnienie których miała 2 godziny. Test zawierał pytania sprawdzające wiedzę ze znajomości polskiej historii, kultury i języka.

Po obiedzie dla uczestników konkursu zorganizowano wycieczkę po Odessie. Nasza przewodniczka pani Stella Michajłowa, pokazła gościom atrakcje naszego pieknego miasta, a także miejsca związane z Polakami mieszkającymi niegdyś w Odessie.

W niedzielę po uroczystej Mszy św. w odeskiej katedrze ogłoszono wyniki konkursu. Szczególnie gratulujemy członkom naszego stowarzyszenia: Helenie Pawulskiej, Odessa_CWP_2która zajęła III miejsce i otrzymała tablet, a także Jarosławowi Kozaczokowi, który otrzymał wyróżnienie i polską grę. Wszyscy uczestnicy dostali piękne kolorowe książki o historii i geografii Polski, a także zeszyty ćwiczeń „Co nas łączy” autorstwa Marty i Jerzego Kowalewskich.

Po obiedzie nasi goście postanowili skorzystać z pięknej pogody i resztę dnia spędzili na plaży. W poniedziałek po śniadaniu nastąpił smutny moment pożegnania. Konkurs nie tylko sprawdzał wiedzę naszych miłośników polskiej kultury, ale był też okazją do zintegrowania się, poznania innyh organizacji polonijnych działających na Ukrainie. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte podczas tych kilku dni przetrwają lata.

Agnieszka Kotuła,
Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Zdjęcia: Stanisław Wełykodny,
Władysław Dobrynin,
Katarzyna Kuskowa

Odessa_CWP_4


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: