„JA PISZĘ, TY PISZESZ, MY PISZEMY… PO POLSKU” w ODESSIE

Odessa_115 listopada 2014 w Odessie na Uniwersytecie im. Ilji Miecznikowa zostało przeprowadzone I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku. Dyktando Polskie na Ukrainie”.

Uczestnicy Dyktanda zaczęli się zbierać w budynku uniwersytetu już o godzinie 10:00. Po rejestracji chętnych, nastąpiło przywitanie gości, przeczytanie listu prezesa Fundacji Wolność i Demokracja Pana Michała Dworczyka, przedstawienie jury i omówienie spraw organizacyjnych.

Następnie rozpoczęła się krótka część artystyczna imprezy, Odessa_2w czasie której zaprezentowano krotki film promujący Polskę, a także pokaz slajdów na temat obchodów Święta Niepodległości w Polsce (Bieg Niepodległości, koncerty, marsze, kotyliony, iluminacje budynków i in.), po którym odbył się mini koncert w wykonaniu chóru „Polskie Kwiaty”. Część artystyczna spotkania wprowadziła uczestników konkursu w świąteczny nastrój i pozwoliła im się zrelaksować przed czekającym ich zadaniem.

Po zapoznaniu się z regulaminem, przeprowadzono Dyktando. Następnie ogłoszono przerwę, w czasie której uczestnicy konkursu mieli okazję odpocząć i podzielić się wrażeniami z dyktanda przy poczęstunku. W tym czasie jury przy pomocy pracowników katedry językoznawstwa ogólnego i słowiańskiego, przystąpiło do sprawdzania prac. Odessa_4Ze względu na dużą ilość osób piszących Dyktando (73 osoby) czas przeznaczony na przerwę nieco się wydłużył. W końcu nastąpił długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników konkursu. Jednak zanim to nastąpiło wolontariusze i pracownicy Uniwersytetu otrzymali podziękowania za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Dyktanda. Następnie wręczono dyplomy i nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika konkursu (Timur Krawczenko 12 lat i Witalij Papierniak, 73 lata ).

Laureatami Dyktanda w Odessie zostali:

I miejsce – Anastazja Sitnikowa (Odeska Szkoła Średnia z Rozszerzonym Nauczaniem Języków Obcych Nr121)Odessa_5

II miejsce – Olga Filippowa (Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy Oddziale Związku Polaków im. Adama Mickiewicza w Odessie)

III miejsce – Oleksandra Savchenko (Odesski Politechniczny Uniwersytet Narodowy).

Organizatorami była przeznaczona nagroda dla nauczyciela laureata nagrody głównej. Tę nagrodę dostała pani Ludmiła Potapowa, która jest wicedyrektorem i nauczycielem języka polskiego w szkole nr 121.

Dyktando zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokracja było doskonałą okazją do Odessa_6spotkania się osób, które uczą się języka polskiego w okręgu odeskim. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić umiejętność pisania ze słuchu. Duże zainteresowanie dyktandem świadczy o tym, że taka forma konkursu podoba się mieszkańcom Odessy i na pewno w przyszłym roku równie chętnie wezmą w nim udział.

Dyktando zostało przeprowadzone w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty Polskiej na Ukrainie”, który jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki pomocy i zaangażowaniu Oddziału Związku Polaków im. Adama Mickiewicza w Odessie i Uniwersytetu im. Ilji Miecznikowa.

Agnieszka Kotuła
Swietłana Zajcewa-Wełykodna

 Zdjęcia: Natalia Kłoczkowa

Odessa_3


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: