„Ja – LIDER”: KUŹNIA LIDERÓW Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA (cz. I)

Lider15_1_2Z 15 po 27 czerwca 2015 r. 49 młodych liderów polonijnych z Ukrainy, na zaproszenie Fundacji Wolność i Demokracja, wzięli udział w Warsztatach dla animatorów środowisk polskich za granicą.

Lider15_2 Lider15_3 Lider15_6 Lider15_7 Lider15_12Lider15_10 Lider15_17Lider15_20 Lider15_14W projekcie „Ja – LIDER. Warsztaty dla animatorów środowisk polskich za granica” wzięła udział 49 osobowa grupa z całej Ukrainy. Berdyczów, Beresteczko, Charków, Chmielnicki, Drohobycz, Kirowograd, Łuck, Nowograd-Wołyński, Odessa, Równe, Sławuta, Szepietówka, Winnica, Żytomierz – oto lista tylko największych miejscowości skąd przyjechali młodzi Liderzy.

Młodzież ze środowisk polskich na Ukrainie metodą warsztatową odkrywała mechanizmy skutecznej pracy zespołowej, doskonaliła umiejętności posługiwania się językiem polskim i rozwijają swoje kompetencje miękkie podczas warsztatów liderskich i warsztatów z zarządzania projektami. Warsztaty prowadzili doświadczeni Trenerzy z wieloletnim stażem.

W ramach projektu odbyły się także kursy języka polskiego oraz kreatywnego myślenia, podczas których u wielu uczestników ujawniły się różne talenty.

W czasie wolnym od nauki, uczestnicy Warsztatów spotkali się z przedstawicielami samorządu studenckiego i Koła Naukowego Ekonomistów UMCS oraz Centrum wolontariatu „Projektor”.

20 czerwca odbyły się zawody sportowe z piłki ręcznej i piłki nożnej pomiędzy grupą młodzieży z Ukrainy i wychowankami z Domu Dziecka w Lublinie. Oprócz rywalizacji sportowej, była to doskonała okazja do zapoznanie się, zwyczajną rozmowę i odnalezienia treści które łączą narody dwóch sąsiedzkich krajów.

W poniedziałek, 22 czerwca, grupa zwiedziła Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie – Muzeum, które jest takie inne od większości muzeów… Zwiedzanie odbyło się w doskonałej ciszy i skupieniu, i tylko głos Pani Przewodnik przenosił grupę do wydarzeń tamtych czasów. Oby dla każdego był „Los ich dla nas przestrogą”.

Uczestnicy Warsztatów dla animatorów środowisk polskich za granicą wzięli również udział w obchodach „Dnia Sportu” który odbył się 23 czerwca w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie. Delegacja z Ukrainy była reprezentowana przez drużyny z siatkówki i oraz drużyny piłkarskie.

Integralną częścią programu było także zapoznanie się z kulturą i architekturą Polski. Młodzież zwiedziła zabytki i muzea Lublina, Zamościa, Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy, zawody sportowe, integrację z rówieśnikami z Polski, lody, wyjście do kina, spokojny spacer po wieczornej starówce i wielu innych rzeczy.

Niepospolitą cechą całej grupy okazała się miłość do piosenek pod gitarę, co spowodowało, że nie jeden wieczór był spędzony w towarzystwie lirycznych akordów i dźwięcznych głosów przy palącym się ognisku rozżarzonych młodych serc.

Szybko zleciało prawie półtora tygodni. Na Liderów, natomiast, z niecierpliwością czekała Warszawa…

Już wkrótce ciąg dalszy…

Oleksandr Saveliev

Lider15_15


logo_ministerstwowolnoscDemokracja_315x98Projekt  „Ja – LIDER. Warsztaty dla animatorów środowisk polskich za granicą”, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wspieranie oświaty polonijnej z z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: