„I my piszemy po polsku… w Odessie”. Relacje z Dyktanda

Odessa_DJP_5W sobotę 23 maja 2015 roku w Uniwersytecie im. Miecznikowa w Odessie odbyło się II dyktando zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokrację „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku”.

Odessa_DJP_4Odessa_DJP_3 Odessa_DJP_1Odessa_DJP_2Odessa_DJP_6Dyktando zostało przygotowane przy współpracy z Odeskim Oddziałem Związku Polaków na Ukrainie.

Przed przystąpieniem do konkursu odczytano list prezesa Fundacji Wolność i Demokracja Michała Dworczyka. Następnie, głos zabrał konsul Rzeczypospolitej Polskiej Pan Piotr Siebeneichen i pełniąca obowiązki prezesa Odeskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie pani Tataina Filippowa.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji i tym razem konkurs cieszył się dużą popularnością. Wśród uczestników byli członkowie organizacji polonijnych, studenci, uczniowie szkoły 121 i gimnazjum nr 7, a także goście z Mikołajowa.

Po napisaniu dyktanda, którego treść tym razem dotyczyła stosunków polsko-ukriańskich w 1920 roku, dla uczestników przygotowano poczęstunek. W czasie obrad jury, studium teatralne im. A Fredry działające przy Odeskim Oddziale Zwiazku Polaków na Ukrainie, zaprezentowało komedię „Zemsta” na podstawie sztuki Aleksadra Fredry. Wśród publiczności znalazła się Pani konsul Anna Pustuł, która po przedstawieniu podzieliła się swoimi wrażeniami z aktorami.

O godzinie 16 jury w składzie: prof. Halina Kasim, Agnieszka Kotuła, Swietłana Zajcewa-Wełykodna, Daria Bespalenko  ogłosiło wyniki konkursu.

W kategorii do 18 lat Mistzem języka polskiego została Anastazja Sitnikowa, I Wice-Mistrzem: Dmitrij Torbiński, a II Wice-Mistrzem: Anna Bykowa.

W grupie dorosłych najlepiej dyktando napisała Tetiana Mychajlina, II miejsce zajął:  Eugieniusz Nikora, a III – Małgorzata Płochotnik.

Ponadto, Fundacja Wolność i Demokracja przygotowała dyplomy i symboliczne nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika konkursu. Impreza przebiegła w miłej atmosferze, a dzięki występowi teatru stała się też okazją to przybliżenia uczestnikom polskiej kultury.

Agnieszka Kotuła
Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Zdjęcia: Stanisław Wełykodny

Odessa_DJP_7


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: