DZIENNIK WYDARZEŃ JESIENNYCH… Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju

Na przeciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Polskiej  Mniejszości  Narodowej  w Stryju odbył się cały szereg ciekawych wydarzeń.

Chocim

Wrzesień 2015

Na początku września odbyło się uroczyste  rozpoczęcie roku szkolnego „Witaj Szkoło!”. Jak dobrze było znowu znów spotkać się razem, w dużej szkolnej rodzinie!

Hej dziewczyny i chłopaki,                                 A teraz nastał dzień wesoły –
choć wakacje wspaniałe były                             wracamy do naszej szkoły!
już niestety się skończyły.                                  Hura!
witaj szkolo

Witaj szkoło! – Tu zawsze jest wesoło!
– ołówki – przygotowane
– kredki – zastrugane
– główki – wypoczęte
 – buzie – uśmiechnięte
Witaj szkoło! – Tu zawsze jest wesoło!

 

Wyjazd edukacyno-poznawczy „Kamieniec Podolski-Chocim – ślady w historii, kulturze i literaturze polskiej”

KamieniecWycieczka trwała przez dwa dni, które były napełnione ciepłem, słońcem, sercem, dobrem, uśmiechem, historią, literaturą, kulturą, pogodą ducha,wsparciem, muzyką…
Kamieniec Podolski – wyjątkowe  miasto, które ma swoją historię, swój urok, swoje tajemnice. Każdy kamień twierdzy przemawia do zwiedzających. „Perła na kamieniu” tak nazywają Kamieniec Podolski. Na kamienistych zboczach, jakby z nich wyrastając wznoszą się potężne ściany i wieże starego miasta, gdzie każdy kamień przechowuje w sobie odgłosy historii” Udało się nam ich  usłyszeć, zobaczyć, zostawić w sercu oraz podzielić się wrażeniami z innymi.

Chocim (1)Chocim… miejsce, w którym również dotykamy historii Polski. Przypominamy sobie, co przeczytaliśmy w książkach, podręcznikach, usłyszeliśmy od  nauczycieli, obejrzeliśmy w filmie, i… właśnie każdy to czuje, że odbiera się wszystko inaczej, gdy dotykasz miejsca historycznego w rzeczywistości.
W drodze powrotnej ogłoszono konkurs. Na wszystkie trudne i łatwe pytania starannie odpowiadali wszyscy. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Wrażenia i wspomnienia pozostaną na długo w naszych sercach..

Nowość w październiku

gazetkaW październiku ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej „Mały Literat”! Praca zespołu redakcyjnego zaowocowała! Gratulacje!

Lekcja historii w kinie

Lekcja historii w kinie w ramach IV Festiwali Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”
Młodzieży szkolnej zaproponowano dwa filmy do obejrzenia: „Rewers” oraz „Powstanie Warszawskie”.
Po lekcji – cisza, później – pytania i odpowiedzi.
Pan Bóg tworząc człowieka, układa najlepszy program życia. A dalej – zależy już od każdego: jak ten program będzie realizował: czy potrafi odróżnić dobro od zła, co będzie prawdziwą wartością w jego życiu?
Wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, Godzina W, 63 dni…
BÓG, HONOR I OJCZYZNA… RODZINA… JEDNOŚĆ… WOLNOŚĆ… Dzien NauczycielaZWYCIĘSTWO…PRAWDA…SPRAWIEDLIWOŚĆ…MIŁOŚĆ… WYBACZENIE…

Dzień Nauczyciela – serce rozwesela

W ramach IV Festiwalu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” odbyło się spotkanie dla nauczycieli.
W programie: prezentacja podręcznika do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!”
oraz monodram „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

lekcja historii w kiniePoezja – to malowanie słowem…

Poezja dla dzieci bawi, uczy i wzrusza. Od kilkuset lat zbliża do siebie dzieci i dorosłych, rozwijając wyobraźnię.
W sobotę, 24 października, w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz” . Zgłosiło się 22 uczestników. W pięknej udekorowanej sali zebrali się i uczniowie, i nauczyciele, i rodzice. Atmosfera była wyjątkowa. Brzmiały wiersze Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Adama Asnyka, Danuty Wawiłów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!! Jesteście najlepsi!

poezja -toA laureaci konkursu to:
I kategoria: 1 miejsce – Ulana Herasymkiw; 2 miejsce – Marta Prynda; 3 miejsce – Jaryna Biła.
II kategoria: 1 miejsce – Denis Lowuszkin;  2 miejsce – Ksenia Zozulak; 3 miejsce – Anastazja Mychajłyszyn.
III kategoria: 1 miejsce – Rościsław Seniw; 2 miejsce – Salomea Petrowycz; 3 miejsce – Olga Łytwynenko.

Listopad
Nowe przygody

konkurs recytatorskiW terminie 3-9 listopada  grupa młodzieży naszej szkoły wyjechała na Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne do Poronina. Koordynator projektu  – Pan Marcin Głuszyk, Prezes Fundacji „Akademia Podmiotowego Wspierania Młodzieży”.
Program był bogaty. Czasem trudno było zdecydować, w których warsztatach uczestniczyć: cyrkowych, tanecznych czy teatralnych. Wyjątkowe osoby prowadzące  Pani Anna Adamczyk – założycielka i liderka grupy CIRKUS działająca przy MOS w Warszawie , Pani Irena Dudak  – choreograf ( Centrum Kultury w Solecznikah na Litwie), wolontariuszki Ania i Karolina przyciągały swoich podopiecznych „magnesem” – potrafiły zainteresować każdego, wyciągnąć Morskie Okowszystkie zdolności, pomóc w pokonaniu  niepewności, aktywizować, włączyć  naszą wyobraźnię,  wejść na drogę  sukcesu.
Wyprawa  uczestników polsko-ukraińskich warsztatów artystycznych na Morskie Oko mijała w czterech  porach roku: wiosna (śpiew ptaków), lato (momentami ok 20 stopni), jesień (spadające liście) i zima (na koniec marsz w śniegu).
Po drodze –  kreatywne zadania dla uczestników podzielonych na cztery grupy. Obserwując ich wykonanie można powiedzieć – pomysł w 100% trafiony.
Wieczory narodów były bardzo ciekawe i wzruszające… z uśmiechem… ze łzami… z Swieto Niepodlegloscirefleksjami… wesołe… i smutne…
Wieczory integracyjne łączyły nas w jedną rodzinę, a słowo Boże na podsumowanie dnia, wspólna modlitwa  były ogromnym wsparciem dla wszystkich.
Wszystko, co dobre – szybko się kończy, pozostaje miłym wspomnieniem  w pamięci i w sercu. Być może  nastąpi ciąg dalszy?
Wszystko się spełnia, gdy masz marzenia…

O Konkursie we Lwowie

Swieto Niepodleglosci18 listopada 2015 roku we Lwowie odbył się XXIV Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy”. Naszą szkołe reprezentowali: Denis Lowuszkin i Jerzy Wilszanecki. Przytowywała uczestników do udziału w Konkursie – Pani Bożena Dąbrowska (przeogromne podziękowania!!!). Gratulacje uczestnikom! Zdobyli I miejsce w swoich kategoriach wiekowych! Bardzo cieszymy się wszyscy! Jesteście najlepsi!

Święto Niepodległości  w naszej szkole

W historii Polski, tak się składa,                         I wtedy myśl powstała taka,
był kiedyś ponad wiek niewoli.                           by przez szacunek dla przeszłości
Jedenastego listopada                                       ten dzień na zawsze dla Polaka
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.                         pozostał Dniem Niepodległości.

Dyrektor Szkoły Polskiej
Lesia Buhera

Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: