Świeto Niepodległości w Złoczowie

14 listopada 2015 roku w Złoczowie odbyły się uroczystości upamiętniające 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zoloczow_6

Zoloczow_9Zoloczow_10Zoloczow_3Zoloczow_1Zoloczow_2 Zoloczow_7Obchody rozpoczęła modlitwa na cmentarzu w Złoczowie za poległych w walce za ojczyznę, połączona z uroczystym poświęceniem przez księdza proboszcza Michała Hołdowicza tablic „Ku czci pomordowanych w latach 1919 Polaków”.

Oddano, tym samym hołd wszystkim, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę. W uroczystościach uczestniczył Konsul Rzeczypospolitej Polskiej Marian Orlikowski i Pan Robert Luśnia – przedsiębiorca z Polski, fundator nowo wybudowanego Pomnika i nagrobnych tabliczek, który złożyli biało-czerwony wieńce pod nowo wybudowanym pomnikiem zamordowanych w 1941 roku Polaków.

W uroczystościach uczestniczyły dzieci oraz młodzież wraz z nauczycielką Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej oraz prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej im. ks. bp. Jana Cieńskiego, oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Panią Marią Nemirowską.

O godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. Za ojczyznę, podczas której kazanie wygłosił ks.proboszcz Michał Hołdowicz.

Podczas homilii przypomniał, że ponad 120 lat trwały zmagania Polaków w walce o niepodległość i zmartwychwstanie naszej ojczyzny.

Po Mszy św. w auli parafialnej odbyła się Uroczysta Akademia, oraz przemowa Pani prezes Marii Nemirowskiej. Była to wyjątkowa lekcja historii połączona ze śpiewem pieśni partyzanckich i patriotycznych. Pokazywała ona trudną drogę Polaków do wolności utrwalając ważne dla naszej historii daty i wydarzenia oraz w symboliczny sposób pokazując odzyskanie wolności przez nasz kraj.

Montaż słowno-muzyczny wykonała młodzież z Sobotniej Polskiej Szkoły Mniejszości Narodowej pod kierunkiem Pani Luby Muryn i Pani Bożeny Majewskiej.

Prezes Zarządu Organizacji,
Dyrektor Sobotniej Szkoły

Maria Nemirowska

Sobotnia Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej przy TKPZL w Złoczowie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Zoloczow_8


logotypMSZ_315x222

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: