W KIJOWIE odbyło się II OGÓLNOUKRAIŃSKIE DYKTANDO Z JĘZYKA POLSKIEGO
23 maja 2015 roku przy katedrze filologii Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego odbyło się II Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego pod tytułem „Ja piszę, Ty piszesz, my piszemy… po polsku”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja w współpracy z Centrum Polskim i Katedrą polonistyki przy Instytucie Filologii.
Dyktando odbyło się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”, który jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.
Konkurs w Ukrainie odbył się po raz drugi. Dyktando pisali jednocześnie w 10 miastach Ukrainy: Kijowie, Lwowie, Winnicy, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Charkowie, Czerniowcach i Kirowogradzie.
Do Kijowa, aby wypróbować własne siły, przyjechało 97 osób. Najwięcej uczestników przybyło od organizacji „Dom Polski” – 48 osób. Od Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Rodzina” z m. Browary przyjechało 20 uczestników. 5 uczestników było ze Szkoły Ogólnokształcącej nr 5 z Browarów i 5 od Sojuszu Polaków Ukrainy. Z Uniwersytetu Kijowskiego wzięli udział 16 studentów. Od Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP, który znajduje się na terenie Szkoły Ogólnokształcącej nr 58, została delegowana 1 osoba, jednak na ile to był trafny wybór: Tymofij Łysowyczenko został I Wice-mistrzem języka polskiego.
Każdy z uczestników otrzymał specjalne kartki z logotypem Dyktanda i pamiątkowe długopisy, ale przede wszystkim, bezcenne doświadczenie uczestnictwa w konkursie.
Tekst Dyktanda czytał prof. katedry polonistyki, dr nauk humanitarnych Artur Bracki.
Członkami jury byli profesorowie katedry polonistyki Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego. Dyrektorem jury był prof. katedry polonistyki, dr filologii Pani Tetiana Czernysz; zastępca dyrektora jury – prof. katedry polonistyki, członek-korespondent NAN Ukrainy Rostysław Radiszewski; pozostali członkowie jury – docent katedry polonistyki, dr nauk filologicznych M. Bracka, docent katedry polonistyki, kandydat nauk filologicznych T. Chajder, docent katedry polonistyki, kandydat nauk filologicznych N. Demianenko.
Nagrodę główną zdobyła Anna Petruk, studentka I roku polonistyki Instytutu Filologii. Jako nagrodę dostała tablet, ciekawą książkę o Polsce i wyjazd do Warszawy latem 2015 r.
Wice-mistrzem został Tymofij Łysowyczenko, uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP w Ukrainie. On także dostał tablet, książkę i zaproszenie do Warszawy.
Miejsce Drugiego Wice-mistrza zajął Arkadij Makłakow, który jest studentem informatyki, I rok Państwowego Technicznego Uniwersytetu Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny”. Języka polskiego Arkadij uczy się w „Domu Polskim”.
Nagrodę dostała także najstarsza uczestniczka Dyktanda Pani Nina Aleksiejewa (68 lat). Najmłodszą osobą która przystąpiła do Dyktanda byłą Sofja Popławśka (12 lat). Pani Nina i Pani Sofja są członkami Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Rodzina” z m. Browary.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”