Żytomierska „MAFIA” – uczenie się języka polskiego na wesoło
Każdy, kto uczył się języka obcego, zna ten problem – „jak zacząć mówić w obcym języku?” W jaki sposób przełamać w sobie tą barierę językową i po prostu zacząć rozmawiać? Istnieje wiele metod językowych, ale najgłówniejszą zasadą jest to, że po prostu trzeba przestać się bać nieprawidłowej wymowy i zacząć mówić.
Szkoła Wiedzy o Polsce zaproponowała swoim uczniom wziąć udział w grze „Mafia” w języku polskim.
„Mafia” – to gra intelektualna, która zawsze cieszyła się popularnością wśród młodzieży. Treść gry następująca: istnieje miasteczko, w którym mieszkają szczęśliwi beztroscy ludzie. Pewnego razu w miasteczku zjawia się mafia i po kryjomu rozpoczyna zabijać ludzi. Mieszkańcy postanowiają, że oni muszą znaleźć gangów i przywrócić swojemu miastu błogi spokój. Ale… nikt nie wie kto jest mafią. Więc, są podejrzewani wszyscy! Każdy może być oskarżony, więc każdy musi się bronić! Jeżeli nie będziesz się bronić – zostaniesz zabity! Pomóc może tylko dzielny komisarz policji, który pracuje pod przykryciem i ściga niebezpiecznych gangów.
Każdy z uczestników drogą losowania dostaje swoją rolę. W zależności od ilości osób, mafią może być 3 osoby. Każdy z uczestników wymyśla sobie kim on będzie w tym mieście, jaki będzie mieć zawód, zainteresowania, rodzinę etc. Rodzynką gry jest to, że każdy z uczestników mówi! Mówi po polsku! I musi mówić jak najwięcej inaczej zostanie zabity.
Gra trwała ponad 3 godziny. Rozmawiali wszyscy, nawet ci, którzy uczą się języka polskiego dopiero miesiąc. To była prawdziwa nauka na wesoło. Wybuchom śmiechu nie było końca. Faworytem gry była fraza „W wolne chwile lubię haftować krzyżakiem”.
„Mafia” – to świetny sposób spędzania czasu wolnego. Bardzo lubię i chętnie gram w tą grę, a tym razem to była świetna okazja poćwiczyć język polski. To był super pomysł. Otrzymałam od gry dużo pozytywnych wrażeń”. – wyraziła swoje emocje Anna Arabska, uczestniczka gry.
„To była bardzo ciekawa gra, – z uśmiechem na buzi podzielił się wrażeniami najmłodszy uczestnik gry Andrzej Kroszko, 12 lat – było śmiesznie i wesoło. Uczestnicy wymyślali bardzo ciekawych bohaterów”.
Bardzo zachęcam wszystkich uczących się języka polskiego i nie tylko do następnej edycji gry inaczej… Mafia Cię znajdzie!
Dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce
Irena Zagładźko
Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”