„ZAPUSTY 2015” w Żytomierzu – karnawałowa zabawa dla mózgu, duszy i ciała

Zytomierz_O_513 grudnia, po Tłustym Czwartku, miała miejsce zabawa edukacyjno-karnawałowa „Zapusty 2015”. Wśród obecnych – blisko 50 osób – byli zarówno uczniowie szkoły średniej jak i osoby pracujące, dla których nauka języka polskiego jest ich zainteresowaniem i aktywnym odpoczynkiem.

„Powiedział Bartek, że dziś jest tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Nauczycielki „Szkoły Wiedzy o Polsce”, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu, a mianowicie Wiktoria Halicka, Tatiana Świderska i Irena Zagładźko – absolwentki uniwersytetów w Polsce i  Anna Denysiewicz, która ukończyła Centrum Metodyczne w Drohobyczu postanowiły rozszerzyć wiedzę swoich uczniów o polskich tradycjach. „Uczyć się tradycji i obyczajów, siedząc w klasie, to jest sztuczne, nienaturalne i nieciekawe. Opowiadać uczniom, jak nam smakowały pączki w Polsce, kiedy byłyśmy Zytomierz_O_1tam na studiach – bez sensu. Uczniowie zapamiętają smak pączków, jeżeli nimi się poczęstują. A żeby lepiej zapamiętali, kto to tacy „przebierańcy”, muszą sami się przebrać” – dzieli się dyrektor Szkoły Irena Zagładźko. „Planując swój własny Tłusty Czwartek, pomyślałyśmy o tym, że do swojego grona możemy dołączyć swoich uczniów” – podkreśla Wiktoria Halicka, która od grudnia 2014 roku wykłada w Szkole język i literaturę polską. „Trochę z obawą zaproponowałyśmy uczniom tę zabawę, ale jakież było nasze zdziwienie, kiedy oni od razu to przyjęli, ba, nawet więcej, sami obrali sobie postacie!!!” „Dla lepszego zapamiętywania słówek oraz symboli, związanych z polskimi tradycjami, wybraliśmy różne metody nauczania języka polskiego. Nacisk zrobiliśmy przede wszystkim na grę i ruch” – dodała Tatiana Świderska, nauczycielka języka polskiego.

Najpierw uczestnicy krótko się przedstawili. Potem przyszła kolej na przebierańców, których było ponad 20. Każdy przebieraniec w swoim ubraniu miał jakiś element, który nawiązywał do Zytomierz_O_3wybranego przez niego bohatera oraz musiał powiedzieć kilka zdań o swojej postaci. Inni uczniowie odgadywali, kim jest dana osoba. Uczestnicy wybierali dla siebie najróżniejsze postacie, poczynając od legendarnego Smoka Wawelskiego, Mieszka I i Dąbrawy. Na imprezę „trafili” zarówno Józef Piłsudski i jego Kasztanka, Lech Kaczyński i Lech Wałęsa, Kazimierz Wielki i Tadeusz Kościuszko, jak również Fryderyk Chopin, Marysieńka Sobieska, Jan Matejko, Juliusz Słowacki, Ewa Kopacz, Helena Kurcewiczówna, Michał Jerzy Wołodyjowski, Onufry Zagłoba, Maria Walewska, królowa Jadwiga i Maria Konopnicka, która zaśpiewała razem z obecnymi „Rotę”.

Kolejnym etapem imprezy była zabawa fonetyczna. Nie było końca wybuchom śmiechu, kiedy dzieląc się na drużyny, każdy z uczestników miał głośno odczytać nazwę swojej grupy: „źdźbło”, „chrząszcz”, „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz”, „konstantynopolitańczykowianeczka” i „Szczebrzeszyn”.Zytomierz_O_4

Następnie każda z drużyn pokazywała pantomimicznie nazwę polskich tradycji, świąt i legend (tzw. „krokodyl”), na przykład trzeba było pokazać Dzień Konstytucji, Dzień Wojska Polskiego, Noc świętojańską, Legendę o Warsie i Sawie, Święto Trzech Króli, Legendę o Trzech Braciach, Andrzejki i Smoka Wawelskiego.

Zabawę kończyła gra „Znajdź parę”, podczas której uczestnicy dopasowywali słowa, związane z wiedzą o Polsce. Na przykład: „Pierniki – toruńskie”, „Neptun – fontanna w Gdańsku”, „Kościuszko – insurekcja”, „Sejm – władza ustawodawcza”, „Studniówka – polonez” etc.

Oprócz gier edukacyjnych, oczywiście były również pyszne przysmaki. Prawdziwe polskie pączki, faworki, ciasteczka z przepowiedniami, pierniki i owoce. To była prawdziwa karnawałowa zabawa dla mózgu, duszy i ciała )) Szczególne podziękowania dla pięknych pań Natalii Markowicz, Wiktorii Zytomierz_O_2Bojarskiej, Swietłany Jagodzińskiej i Tatiany Paszkiewicz za przepyszne domowe smakołyki.

Polskie przysłowie mówi: „Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pusto w stodole.” W Żytomierzu na pewno rok będzie obfity i bogaty!!!

Irena Zagładźko,
Wiktoria Halicka,
Tatiana Świderska

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: