„Nie ma wolności bez solidarności”. Kulturalno-patriotyczna wieczornica w Pryłukach

Pryluki_1Odpowiadając na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, by w radosny sposób świętować 25 rocznicę transformacji systemowej w Polsce, 26 września b.r. uczniowie Kursów Języka Polskiego przy Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków oraz Ogólnokształcącej Szkoły nr14 w Pryłukach przygotowali „Wieczornicę”.

Grupa uczniów z klas 9 i 11 pod opieką nauczycielki języka polskiego Neonilly Batiszczewej, zaprezentowała przybyłym gościom – uczniom, rodzicom, nauczycielom i przedstawicielom władz miejskich – montaż słowno-muzyczny „Nie ma wolności bez solidarności”. Młodzi artyści przypomnieli zebranym najważniejsze karty historii z okresu PRL – u. Aby przekaz był bardziej wyrazisty, wykorzystali wiele mówiące utwory muzyczne: „Kocham wolność” – Chłopców z Placu Broni, „Ballada o Janku Wiśniewskim” i hymn Unii Europejskiej, a dziecięcy zespół wokalny „Pryłuckie Polonusy” zaśpiewał piosenki: „Mury”, „Witaj majowa jutrzenko” „Ojczyzno ma” i „Barka”.

Pryluki_2Ważnym akcentem montażu były recytacje wierszy patriotycznych przez uczniów, którzy już drugi rok uczą się języka polskiego na zajęciach fakultatywnych w szkole ukraińskiej. Narratorzy Oksana Sawerska, Iryna Dacenko, Artem Bochan i Maksim Tonkosznur dali zebranym wskazówki, jak można dziś rozumieć wolność i i zapalili znicza upamiętniające ofiary walk o niepodległą Polskę.

Świętując 25 rocznicę wolności musimy zdać sobie sprawę, że ostatnie lata to czas wielkich osiągnięć, pomimo popełnianych niekiedy błędów. Przemiany roku 1989 dały polakom wolność słowa i działania , dały możliwość wyboru w wielu dziedzinach życia, przywróciły znaczenie kraju w polityce międzynarodowej. Polska od 1999 roku jest pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, a pierwszego maja 2004 roku stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Czy my młodzi potrafimy dziś doceniać wartość niepodległej ojczyzny, czy tylko przyzwyczailiśmy się do wolności? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć przytaczając myśl Świętego naszych czasów – Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”.Pryluki_3

Teraz Polska jest bardzo dobrym wzorem dla rozwoju Ukrainy.

Kulturalno – patriotyczne wydarzenie „Wieczornica” było przeprowadzone przy wsparciu w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Wieczornica” odbyła się 26 września – w Europejski Dzień Języków. To była dobra okazja, by po raz kolejny zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu i zachęcić dzieci do nauczania się języka polskiego.

Aniela Korczak

____________________________________________________________

logotypMSZ_A_kolorProjekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: