WITAJ MAJOWA JUTRZENKO! Uroczystości majowe w Kowlu

„Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone.
Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym.
Opadły pęta niewoli i nierządu”
 

Kowel_WMJ_1

Dnia 6 maja w Szkole Polskiej odbyła się radosna uroczystość świąteczna. Uczniowie, członkowie TKP, rodzice i ich koleżanki i koledzy zebrali się, aby uroczyście świętować kolejną rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Kowel_WMJ_5Kowel_WMJ_7 Kowel_WMJ_2Kowel_WMJ_10Najpierw nauczyciel przeczytał życzenia dla Polonii i Polaków od p. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Anny Atłas oraz przypomniał główne fakty dotyczące tego doniosłego wydarzenia, które miało miejsce 224 lata temu.

Młodsi i starsi uczniowie przedstawili historię powstania Konstytucji 3 Maja, Jej twórców, zaśpiewali różne piosenki i pieśni mówiące o Polsce oraz recytowali wiersze patriotyczne.

Mali uczniowie śpiewali piosenki: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, Wisła”, starsi piosenkę „Flaga”, a wszyscy „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Marii Konopnickiej.

Potem nauczyciel wyliczył wnioski jakie płyną dla nas z pierwszej spisanej w Europie konstytucji w trudnej sytuacji Polski, Ukrainy i Europy.

Na koniec głos zabrał gość z Konsulatu RP w Łucku p. Krzysztof Sawicki. Podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja również dla dzisiejszego dnia.  Prezes TKP w Kowlu p. Wacław Herka podziękował za przygotowanie programu i zaprosił wszystkich na zakończenie roku szkolnego w dniu 28 maja.

Potem uczestnicy święta mogli porozmawiać przy ciastkach i cukierkach o planach na ostatni miesiąc nauki oraz o swych zamiarach na zbliżające się wakacje.

 Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Kowel_WMJ_10


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: