Do szkoły – gotowi – start! Rozpoczęto zajęcia w żytomierskiej „Szkole wiedzy o Polsce”

Zytomierz_1Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie żytomierskiej „Szkoły wiedzy o Polsce” ponownie zasiedli za szkolnymi ławkami by wrócić do nauki języka polskiego.

Zajęcia odbywają się w szkole numer 36. W połowie września odbyło się pierwsze spotkanie dzieci z nauczycielką Anną Denysewicz. Po przerwie wakacyjnej uczniowie chętnie przystąpiły do poznawania kraju swoich przodków – jego kultury, języka i tradycji. Na pierwszą lekcję przyszło 30 uczniów w wieku od 5 do 9 lat. Opowiadały o tym, jak spędziły letnie wakacje, o swoich wrażeniach z wycieczek nad morze i do Polski. Na pierwszej lekcji dzieci nauczyli się wierszyka Władysława Bełzy, który zna każdy młody Polak. „Kto ty jesteś, Polak mały!” – te słowa, napisane w roku 1900, kiedy Polska wciąż była rozdarta pomiędzy zaborcami, do dnia dzisiejszego w prosty sposób pokazują miłość młodych Polaków do ukochanej ojczyzny.

Podczas lekcji dzieciaki śpiewali polskich piosenek, i bawili się w różne zabawy. Pod koniec zajęcia każdy uczeń otrzymał pyszne ciasteczka i nauczył się dwóch nowych słów – «grzyb» i «orzech».

Zytomierz_2– Moje dzieci ucieszyły się, jak się dowiedzieli, że w tym roku znów wystartuje „Szkoła wiedzy o Polsce”. Podobają im się zajęcia, po każdym kolejnym coraz lepiej mówią po polsku. Dlatego też i w  tym roku zapisałam do tej szkoły swoją młodszą córeczkę. Zajęcia są prowadzone w ciekawy sposób, duży nacisk jest położony na dialog i wszechstronny rozwój dziecka. Oni chętnie w domu opowiadają o swoich lekcjach — mówi pani Nina Dmytrewycz, matka dwójki uczniów „Szkoły wiedzy o Polsce”.

– W poniedziałki i środy będą odbywały się lekcje języka polskiego dla dzieci. Podczas tych zajęć dzieci będą uczyły się również funkcjonowania w grupie. Nie zabraknie na nich malowania, tańczenia, bawienia się w różne zabawy. Opiekować się nimi będzie Anna Denysiewycz, którą bardzo lubi dzieci – dodaje Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej.

Szkoła jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

______________________________________________________________

logotypMSZ_A_kolorProjekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: