Scenariusz lekcji języka polskiego w 6 klasie „KRAKÓW- DAWNA STOLICA POLSKI. WYMIANA SAMOGŁOSEK”.
Ludmiła Antonienko, Kijów
Scenariusz lekcji języka polskiego w 6 klasie
„KRAKÓW- DAWNA STOLICA POLSKI. WYMIANA SAMOGŁOSEK”.
Cele:
- utrwalenie casowników czasu przeszłego;
 - utrwalenie umiejętności układać krótkie dialogie;
 - utrwalanie pojęć: samogłoska, spółgłoska, wymiana;
 - utrwalenie nawyków analizy i syntezy dźwiękowej oraz wzrokowo – słuchowej;
 - rozwijanie umiejętności układania zdań;
 - kształtowanie umiejętności poprawnego czytania;
 - nauka wumiany samogłosek przy tworzeniu nowych wyrazów lub przy odmianie;
 - rozumienie treści tekstu przez czytanie w milczeniu oraz słuchanego przez nagranie;
 - kształcenie umiejętności konstruowania wypowiedzi na podany temat;
 - rozrzyrzenie wiedzy o Polskie, zaintereresowanie tym krajem;
 - rozwijanie komunikatywnych umiejętności;
 - wychowanie nawyków zachowania pod czas wykonywania wspólnych zawdań.
 
Materialy dydaktyczne:
scenariusz, prezentacja, żutnik, komputer, kartki z tekstom o Krakowie, podręcznik 6 klasa, zeszyty, słowniki, kartki ze sposobami podróży, testy, kartki czysty, nagranie pt. „Krakowiak” , „Legenda o smoku wawelskim”.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Powitanie.
 - Fonetyczna rozgrzewka:
„Król Karol
kupił królewnie Karolinie
korale koloru kolorowego”. 
- Sprawdzanie pracy domowej:
 
– Liczymy się do siódemky|szóstky i łączymy się w pary.
Dialog: „Podróż do Lwowa”
Dyktando (pod dyktowanie zapisać czasowniki czasu przeszłego)
- – Jakie miasto ukryło się w ten trajkotałce?
 
(skerowanie do tematu lekcji)
- Temat lekcji: „Kraków- dawna stolica Polski.
 
Wymiana samogłosek.”
( zapisać temat lekcji)
– W jaki sposób moźna podróźować?

- Przeczytać tekst na kartce, odpowiadać na pytania:
 
–Jakie nosi nazwę miasto Kraków?
-Jaka rzeka płynie przez Kraków?
– Co możecie powiedzieć o największem w Polsce dzwonie?
-Jaki znany uniwersytet jest tutaj?
-Jaki jeszcze znany miejsca są w Krakowie?
(czytać z tekstu)
- Slajdy osobliwościej Krakowa.
 
– Z jakimy zabytkami jeszcze poznali się ze slajdów?
- Krakowiak – znany polski taniec narodowy
 
(fragment wideo)
- Ruchawka „ Tańczymy razem” (2-3 taniecznych ruchów)
 
- -Jak nazywają się mieszkańcy Krakowa?
 
-Jak nazywa się mieszkaniec Krakowa?
-Jak nazywa się mieszkanka Krakowa?
(krakowianie, krakowianin , krakowianka)
– Wpisać do słowników.
- Od jakiego słowa pochodzą wyrazy:
 
…….?- krakowianie,krakowianin, krakowianka, krakowiak.
- Co stało się z ó w tematach wyrazów?
 
Kraków – krakowianie, krakowianin, krakowianka .
- Wymiana samogłosek
 
W języku polskim tak samo jak w języku ukraińskim często występuje wymiana samogłosek przy tworzeniu nowych wyrazów lub przy odmianie.
Najczęszciej zachodzą wymiany:
A – E (las – w lesie, miasto – w mieście)
O – E (nosić – nieść, wesioły – weseli)
O – ó (pole – pól, robić – zrób, soli – sól)
Ę – Ą (zęby – ząb, miesięcy – miesiąc)
E – sp. ( rynek – rynku, pies – psa)
- „Odegranie wymiany samogłosek”:
 
-Jestem samogłoską …….
– Jestem samogłoską……
– Samogłoska …… wymieni samogłoskę ……
(wymienić miejscami)
Nazwać przykłady wyrazów w pożądku wymiany
- Zadanie do napisania:
 
(Podręcznik str. 60, ćwiczenie 29).
- Przeczytaj słowa i pomyśl, o co chodzi w legendzie?
 
- smok , 2. król Krak, 3. szewczyk, 4. Wawel, 5. pękł ,
 - jama pod zamkiem, 7. śmiałek.
 
„Legenda o Smoku Wawelskim”
(wideo)
 
Napisanie testów do treści legendy.
- Praca domowa:
 
– Plan do tekstu (str.46-48 podręcznika).
– Ułożyć zdanie z wyrazami: Kraków, krakowianie, krakowiak.
- Analiza lekcji:
 
– Jaki samogłoski zachodzą wymiany przy tworzeniu nowych wyrazów lub przy odmianie ?
– O jakich zabytkach Krakowa poznali się?
– Czy macie marzenie pojechać do Polski, do Krakowa,
studiować w Uniwersytecie Jagiellońskim?

- Ocenianie uczniów.
 
					
						