Robert CZYŻEWSKI: „Języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku”

Zytomierz_Cz_225 kwietnia b.r. w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Polska – Ukraina: wspólne drogi do wolności” odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu z Sekretarzem Generalnym Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja panem Robertem Czyżewskim.

Zytomierz_Cz_3Zytomierz_Cz_6Zytomierz_Cz_7Na ręce pani dyrektor Ireny Zagładźko został przekazany bardzo cenny prezent – utwory polskich pisarzy H.Sienkiewicza, E.Orzeszkowej, S.Żeromskiego i J.Conrada.

„Uważam, że języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku. A to, że do książek dołączone są audiobooki daje dodatkową możliwość ćwiczenia języka polskiego poprzez słuchanie” – powiedział Pan R.Czyżewski. Wszyscy obecni dostali do czytania i słuchania ciekawą lekturę.

Spotkanie odbyło się w żytomierskiej restauracji „Wareniczna”, więc klimat spotkania był bardzo przyjemny i towarzyski. Omawiano przeróżne tematy. Pan Czyżewski, znakomity narrator, opowiedział uczniom wiele ciekawego, m.in. opowiedział o tragicznych wydarzeniach w Sołowjówce podczas powstania styczniowego. Również podkreślał, że odrodzenie polskości na Kresach powinno być nie tylko przez język, ale i przez podtrzymywanie tradycji i obyczajów polskich.

 

Bardzo dziękujemy Panu Robertowi Czyżewskiemu i Fundacji Wolność i Demokracja za wsparcie Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu.

 

Nauczycielka historii i języka polskiego
Irena Zagładźko

 

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

 

Zytomierz_Cz_4Zytomierz_Cz_9

logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: