RECENZJA FILMU „KRZYŻ I KORONA” Ludmiła Antonienko

 

2r3r4r5r

12 listopada 2016 roku w Kijowie  w kino „Lira”

(ul. Wielka Żytomierzska, 40) wyświetlali film  „Krzyż i korona”.

Reżyserem filmu jest Zdzisław Cozac, autorami scenariusza Zdzisław Cozac i Błażej Stanisławski.
„Krzyż i korona” to film poświęcony tematyce chrztu Polski . Zaprezentuje on najnowszą wiedzę o chrystianizacji pierwszych Piastów w szerokim kontekście historycznym, sięgającym koronacji Bolesława Chrobrego w 1025.

        Film „Krzyż i korona”  to już czwarty odcinek cyklu „Tajemnice początków Polski”,  skupiającą się na procesie chrystianizacji Polski, otwiera scena chrztu Mieszka I nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r.

Twórcy podają powszechnie uznawane tezy, ale zadają też pytania, na które nie mamy jednoznacznych odpowiedzi, ujawniają nowe fakty i odkrycia.

Kim był Mieszko I? Czy był Wikingiem, a możeWielkomorawianinem? Skąd pochodzili Piastowie?

Twórcy filmu uwzględnili najnowsze hipotezy i wyniki badań archeologicznych, związanych z tematem.

Reżyser widowiska podkreśla, iż mimo wielu nowych informacji i rozwoju nauki, początki chrystianizacji nadal kryją wiele tajemnic, a wokół tematu narosło wiele fałszywych przekonań. Dlatego tak ważne jest, by spoglądać na tamte wydarzenia z dzisiejszej perspektywy i przełamywać stereotypy.

Piękne są sfilmowany sceny panoramiczny, sceny fabularyzowane obrazować będą m.in. przybycie Dobrawy, chrzest Mieszka, wprowadzanie chrześcijaństwa według obrazu Jana Matejki czy spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie.

Scenariusz sfilmowany profesjonalne współczesne, przeplatając występy naukowców ze rekonstrukcją obiektów sakralnych na polskiej ziemi.

Efektowne  ubiore,  tworzą atmosfere – prawdziwej, historycznej.

 

Zródla:

https://yandex.ua/search/?text=Krzyz

http://veturo.pl/article/2295/muzeum-pierwszych-piastow-w-lednicy-film-  krzyz-i-korona/

https://yandex.ua/search/?text=Krzyz i   https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_w_koronie

 

 

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: