„Portal internetowy – wizytówka organizacji polskiej”. Szkolenie komputerowe w Łucku

Kowel_SzI_1_2Wielką dawką pasji do zmiany nastawienia do swojej działalności polonijnej zostali zarażeni uczestnicy szkolenia zorganizowanego przez redakcję Monitora Wołyńskiego. Nosiło ono nazwę „Portal internetowy – wizytówka organizacji polskiej”.

Kowel_SzI_5 Czas nieubłaganie biegnie, świat wokół nas zmienia się nieustannie. Najwyższy czas wykorzystać szerzej w promowaniu polskości na Kresach Internet we wszystkich jego możliwościach w działalności wszystkich organizacji polonijnych – taka była teza przyświecająca organizatorom szkolenia.

Kurs trwał dwa 21. i 22. Maja. Otworzyła go Konsul RP w Łucku Pani Beata Brzywczy. Zaraz potem p. Wojciech Bednarek przedstawił prezentację o tym, skąd czerpać wiedze o Polsce, podał przykłady dobrych praktyk w zarządzani informacją na oficjalnych portalach MSZ. Przedstawił także wiele portali edukacyjnych przydatnych w dydaktycznej praktyce w szkołach na Ukrainie.

Redaktor naczelny „MW” p. Walenty Wakoluk poprowadził ćwiczenie związane z miejscowościami, zKowel_SzI_2 których pochodzą uczestnicy szkolenia. W ten sposób została stworzona mapa zainteresowań organizacji polonijnych. Wśród nich najważniejsze są oczywiście: pamięć i kultura, zaraz obok idą: pejzaż rodzinnych stron, tożsamość, wiara, groby, racja stanu, etyka, moralność, solidarność i poczucie wspólnoty.

  1. Wiktor Jaruczyk opowiedział o tym, czym jest strona internetowa, jak i dlaczego jest tworzona i co powinna zawierać, aby przyciągała internautów, uczniów i czytelników.
  2. Wołodymir Chomycz przedstawił najlepsze układy stron internetowych, opowiedział o hostingu, domenie, o tym jak administrować stroną.

Pokazał narzędzia do prowadzenia statystyk. Mówił o tym kogo szukać jako partnerów doKowel_SzI_3 tworzenia strony internetowej, jak uważać na wirusy, o tym, czy można zarobić na bieżące utrzymanie strony przez reklamę. Przedstawił szczegółowo koszty stworzenia i utrzymania strony internetowej.

  1. Natalia Denysiuk przedstawiła na konkretnych przykładach dobre i złe strony lokalnych ukraińskich portali poświęconych Polonii. Szczegółowo powiedziała o tym, z jakich doświadczeń innych może każdy z uczestników wykorzystać do tworzenia swojej strony internetowej, a czego powinien unikać.

Drugiego dnia szkolenia Pan Wiktor Jaruczyk w pierwszej części przedstawiał wszystkim sposoby i źródła uzyskania informacji. Pani Natalia Denysiuk opowiadała szczegółowo oKowel_SzI_4 tym jak ma wyglądać portal, który jest mini-gazetą dla zainteresowanych internautów. Potem przedstawiła swoje spostrzeżenia o etyce i kulturze dziennikarskiej, okraszając je bogato przykładami, ciekawostkami i humorystycznymi ilustracjami.

Na koniec wszyscy uczestnicy szkolenia zadawali pytania prowadzącym, dyskutowali  o problemach poruszonych w ciągu dwudniowych zajęć, a ci którzy już mają doświadczenie i swoje strony internetowe przekazali doświadczenia i problemy w prowadzeniu swojej strony internetowej. Poruszono, oczywiście, wykorzystanie strony internetowej do nauki języka polskiego.

Portal internetowy ma być wizytówką organizacji działającej na Ukrainie – taki wniosekKowel_SzI_6 ogólny uczestnicy szkolenia wywieźli z Łucka. Wszyscy też wyrazili chęć uczestniczenia w II turze szkolenia już po stworzeniu swoich stron internetowych.

Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RP w Łucku ze środków MSZ Polski.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja