„PISZEMY… PO POLSKU” – Dyktando Polskie w Żytomierzu

Zytomierz_ODJP_1140 żytomierzan wzięło udział w Dyktandzie „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku!”, które odbyło się 15 listopada na Politechnice Żytomierskiej.

Dyktando języka polskiego, poświęcone 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się jednocześnie we wszystkich głównych miastach Ukrainy: Lwowie, Czerniowcach, Winnicy, Kijowie, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Dniepropietrowsku, Charkowie, a także Drohobyczu, Kowlu, Chersoniu, Krzywym Rogu, Nikopolu, Gródku Podolskim i Kirowogradzie.

Zytomierz_ODJP_9W żytomierskim Dyktandzie wzięło udział 140 uczestników – nie tylko mieszkańców miasta ale także gości z innych miejscowości z całego obwodu. Przeważnie była to młodzież szkolna i studencka, której nadarzyła się okazja do sprawdzenia swojego poziomu wiedzy ze znajomości języka polskiego. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a najstarszy – 54.

Dyktando rozpoczęło się punktualnie o dwunastej. Wszystkich, kto zdecydował się w sobotę zmierzyć z trudnym tekstem (poziom B2), przywitali organizatorzy. Przedstawili oni zasady organizacyjne i przeczytali skrócony regulamin. Z kolei polonista Kazimierz Jaruszewski zaapelował do uczestników o nieściąganie z kartek sąsiedzi.

Zytomierz_ODJP_2Ważny jest nie sam fakt napisania dyktanda, a forma jego przeprowadzenia. Odszukaliśmy dla uczestników tekst na temat niepodległości RP, polskiej historii, – opowiada przedstawiciel Organizatorów Dyktanda, sekretarz zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski, – uczestnicy poświęcili swój wolny czas, wolny dzień, uważam, że z korzyścią. Według pana Czyżewskiego język polski jest trudny, lecz ciekawy w nauce. Jego zdaniem, takie akcje, jak Dyktando, sprzyjają usprawnieniu komunikacji językowej oraz przezwyciężeniu słownych barier.

Nie wszyscy uczestnicy uważali, że tekst był trudny, niektórzy piszący Dyktando powiedzieli po jego zakończeniu, że tekst o „Piłsudskim i Dmowskim“ był dość łatwy.

Zytomierz_ODJP_6Po sprawdzeniu tekstów organizatorzy ogłosili nazwiska zwycięzców. „Mistrzem Języka Polskiego“ został Mirosław Szynkarenko. Tytuł „I Wicemistrza“ zdobyła Olena Wozniuk, a tytuł „II Wicemistrza“ – Daria Sycyńska.

Nagrody oraz dyplomy „Mistrzom” wręczyli podczas oficjalnej ceremonii Robert Czyżewski oraz Mirosława Starowierowa, koordynator Dyktando w Żytomierzu, prezes organizacji „Związek Nauczycieli Polskich Żytomierszczyzny“.

Witamy zwycięzców i życzymy owocnej pracy na niwie polskości! Tak trzymać!

Inicjatorem i głównym organizatorem Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego jest Fundacja Wolność i Demokracja, realizująca projekt „Biało-Czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Anna Denysiewicz

 Zytomierz_ODJP_8Zytomierz_ODJP_3Zytomierz_ODJP_5 Zytomierz_ODJP_4 Zytomierz_ODJP_7


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: