Nowy kurs przygotowujący do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego

W dniach od 23 lipca do 2 sierpnia 2017 roku w Krakowie 20 lektorów języka polskiego z Ukrainy miało zaszczyt uczestniczyć w kursie przygotowującym do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego.

Kurs został zorganizowany przez Fundację “Wolność i Demokracja” w ramach projektu ”Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie- kontynuacja (2017)”. Kurs prowadzony był znakomicie przez państwa Martę i Jerzego Kowalewskich.


W trakcie zajęć studenci układali “cegiełki” wiedzy z różnorodnych tematów, komponowali różne formy wypowiedzi pisemnej: list motywacyjny i urzędowy, tekst argumentacyjny, autobiografię, reklamę, recenzję i tp. Zostały omówione sposoby robienia zakupów i nowoczesne modele rodziny, problemy miejskich aglomeracji, niepełnosprawnych i inne.

Profesjonalne wykłady i liczne materiały szkoleniowe pozwoliły słuchaczom kursów funkcjonalnie rozróżnić wciąż mylone słowa bądź czynione często błędy leksykalne i gramatyczne, na przykład: książęta i księża albo: o Węgrzech i o Węgrach. W ciekawy sposób uczestnicy kursów dowiadywali się czegoś o sobie. Ktoś o krnąbrnym nocnym Marku, ktoś inny – jako o gorliwym i powściągliwym rannym ptaszku.


Ważnym elementem projektu była zaplanowana i przemyślana integracja grupy słuchaczy, która rzeczywiście odbyła się już wcześniej podczas innych projektów od Fundacji. Przyjemnością także było poznanie nowych kolegów i koleżanek.

Komfortowe warunki zakwaterowania w hotelu studenckim nedaleko Starego Miasta i słynnych zabytków, obfite przepyszne jedzenie sprzyjały skutecznej nauce.

Świetni i wykwalifikowani lektorzy udzielili studentom szeregu dobrych rad, określili kierunek działania i zapalili w nich gorącą motywację, by przezwyciężyć zwątpienie i niepewnośc siebie, za to stawiać sobie ambitne cele.

18-19 listopada cała grupa celuje we własne SMART-cele: B2 i C1. Egzaminy odbędą się w Mikołajowie i Stryju.


Dzięki licznym kursom i projektom Fundacji „Wolność i Demokracja”, w tym niniejszemu, lektorzy z Ukrainy mają możliwość systematycznego dokształcania się i uzupełniania swojej wiedzy. To jest bardzo mobilizujące i otwiera ich na nowe działania w dziedzinie poszerzania swoich nauczycielskich kompetencji.

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: