NIECH ŻYJE POLSKA! Dzień Niepodległości w Żytomierzu

Zytomierz_SN_3Ani deszcz, ani zimno nie przeszkodziło najmłodszym patriotom ze Szkoły Wiedzy o Polsce uroczyście świętować Narodowe Święto Niepodległości Polski…

Zytomierz_SN_7Zytomierz_SN_2 Zytomierz_SN_4 Zytomierz_SN_1 Zytomierz_SN_5Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na dzień 11 listopada i starannie przygotowywały się na święta. Najmłodsze uczniowie placówki oświatowej działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie własnoręcznie wyprodukowały polskie mini flagi narodowe і książeczkę “Katechizm Polskiego Dziecka”, którymi z dumą chwalił się przed swoimi rodzicami.

Na początku wykładu patriotycznego zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Od pierwszych nut dzieci zaczęli śpiewać Polski Hymn Narodowy. Wraz ze swoją nauczycielką Aloną Denysiewicz, najmłodsi żytomierscy Polacy wyprodukowały patriotyczną gazetkę ścienną poświęconą 97. rocznice Dnia Niepodległości, próbując odzwierciedlić swoje zrozumienie tego, co znaczy być patriotem swojego narodu.

Po wykładzie dzieci i rodzice uczcili pamięć Józefa Piłsudskiego pokładając kwiaty do płaskorzeźby słynnego Marszałka Polski w kinie Ukraina.

Po tym uczniowie chętnie odpowiadały na pytania dotyczące postaci Józefa Piłsudskiego, prawidłowe odpowiedzi zostały wynagrodzeni pięknymi papierowymi serduszkami. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymały gazetę „MICTO” z artykułem o pobytu Naczelnika Państwa w Żytomierzu w kwietniu — maju 1920 roku.

Na zakończenie uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce zapaliły znicze i pomodlili się za Bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność.

 

Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej
Natalia Kostecka-Iszczuk

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: